განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი და სამინისტროს სხვა წარმომადგენლები პროფესიული ”სინდიკატის” პრეზიდენტს ტატო შავშიშვილსა და ორგანიზაციის სხვა წევრებს შეხვდნენ.
20/02/2010
ეროვნული სკრინინგ ცენტრის წარმომადგენლებმა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  მინისტრის მოადგილემ ქალბატონმა ირინე ქურდაძემ პედაგოგებთან  შეხვედრა გამართეს.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის მიერ  2009 – 2010 სასწავლო წელს  განხორციელდა ტრენინგების პროგრამა "ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენება სასწავლო პროცესში".
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი თბილისის №202 უსინათლო ბავშვთა  სკოლას ეწვია და ბრაელის საბეჭდი მანქანა, ბრაელის შრიფტით დაბეჭდილი სახელმძღვანელოები  და ტაქტიკური სასწავლო მასალები გადასცა.
15/02/2010
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის  დიმიტრი  შაშკინის ინიციტივით  300-მდე დევნილი პედაგოგი ერთი თვის განმავლობაში დასქმდება. ამ მიზნით, მინისტრი სამაჩაბლოდან და ახალგორიდან დევნილ 300-მდე პედაგოგს პირადად შეხვდა და  სხვადასხვა სკოლებში მათი დასაქმების დეტალები განიხილა.

The representatives of the National Screening Center and the Deputy Minister of Education and Science Ms. Irine Kurdadze , held a meeting with teachers.
19/02/2010
A 12th grader of Tbilisi #54 public school Tinatin Kipiani was selected as a winner for the best slogan - “Youth without Loss”.
18/02/2010
The working process on the new regulations of textbook approval ended at the Ministry of Education and Science.
Teacher Professional Development Center carried out a training program “Utilization of Informational-Communicational Technologies in the Educational Process” in 2009-2010 academic years.
17/02/2010
The social dialogue between the government and Free Professional Union of Teachers and Scientists has commenced by the order of the Prime Minister #335, 2009 and is still underway. In the framework of this initiative, the Minister met the chairman of Free Professional Union of Teachers and Scientists, Ms. Manana Gurchumelidze.
16/02/2010
During his visit to school for blind and visually impaired children №202, Minister  Shashkini presented the schoolchildren with Braille printing machine, text-books printed with Braille system and other tactical educational materials.
15/02/2010
According to the initiative of Minister Shashiki, around 300 internally displaced teachers will be employed in a period of one month. Minister personally met the teachers from Samachablo and Axalgori and discussed the details of their possible employment in different schools.