განსაკუთრებით ნიჭიერი ბავშვებისა და ახალგაზრდების მხარდაჭერის პროგრამა-ეროვნული და საერთაშორისო ოლიმპიადები
ამ პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია შემდეგი ქვეპროგრამების განხორციელება:
1. ეროვნული საგნობრივი ოლიმპიადების ქვეპროგრამა;
2. წარჩინებულ მოსწავლეთა მედლების ქვეპროგრამა;
3. სასკოლო ინიციატივების წახალისების ქვეპროგრამა;
4. ”ქართული კალიგრაფიის კონკურსის” ქვეპროგრამა;
5. სამოქალაქო განათლების ხელშეწყობის ქვეპროგრამა;
6. “ოკუპაციის კვირეულის” ქვეპროგრამა;
7. საერთაშორისო ოლიმპიადების ქვეპროგრამა.
ეროვნული საგნობრივი ოლიმპიადების ქვეპროგრამა
ქვეპროგრამის ამოცანაა ეროვნულ დონეზე სასწავლო საგნობრივი ოლიმპიადების  ჩატარება საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლის მოსწავლეებისთვის. 2010 წელს საგნობრივი ოლიმპიადები ჩატარდება მათემატიკაში, ფიზიკაში, ქართულ ენასა და ლიტერატურაში ქართულენოვანი და არაქართულენოვან ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების მოსწავლეებისთვის, ქიმიაში, ბიოლოგიაში, ისტორიაში, გეოგრაფიაში, ინფორმატიკასა და უცხოურ ენებში (ინგლისური, გერმანული, რუსული, ფრანგული).
საგნობრივი ოლიმპიადების ჩატარებას უზრუნველყოფს გამოცდების ეროვნული ცენტრი.
I, II, III ადგილზე გასული მოსწავლეები, ასევე გამარჯვებული მოსწავლეების სკოლები დაჯილდოვდებიან ფულადი პრიზებით.
წარჩინებულ მოსწავლეთა მედლების ქვეპროგრამა
ქვეპროგრამის ფარგლებში 2009-2010 სასწავლო წლის წარჩინებით სკოლადამთავრებულებისთვის დამზადდება ოქროსა და ვერცხლის მედლები. თითოეული მედალი იქნება სახელობითი და მიეთითება შესაბამისი წელი. მედალოსან კანდიდატთა შერჩევის კრიტერიუმები რეგულირდება ”ეროვნული სასწავლო გეგმით”, რომელიც დამტკიცებულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ.
სასკოლო ინიციატივების წახალისების ქვეპროგრამა
ქვეპროგრამის ფარგლებში წარმოდგენილი ინიციატივები შეგროვდება ზოგადი და პროფესიული განათლების განვითარების დეპარტამენტის ზოგადი განათლების განვითარების სამმართველოში, რომელიც შეკრებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ინდივიდუალური სამართლებრივი აქტით განსაზღვრულ მუდმივმოქმედ კომისიას აღნიშნული ინიციატივების განსახილველად. ინიციატივის განხილვისას კომისია იხელმძღვანელებს შემდეგი ძირითადი კრიტერიუმებით:
• ინიციატივაში წარმოჩენილია პრობლემისა და მისი მოგვარების გზების აქტუალობა;
• ინიციატივით წარმოდგენილი პროექტის ქვეპროგრამის მიზნებთან შესაბამისობა;
• ინიციატივაში ჩანს მოსალოდნელი შედეგებით გამოწვეული ეფექტის მასშტაბურობა;
• ინიციატივაში ჩანს ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე საქართველოს საგანამანათლებლო დაწესებულებების წარმოჩენის ხელშეწყობა.
კომისია მინისტრს წარუდგენს დასკვნას განხილული ინიციატივის დაფინანსების მიზანშეწონილობაზე. ამ დასკვნის საფუძველზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი იღებს საბოლოო გადაწყვეტილებას, რომელიც განისაზღვრება ინდივიდუალური სამართლებრივი აქტით ინიციატივის დაფინანსების შესახებ.
ფონდი, რომელიც გულისხმობს ინიციატივების დაფინანსებას, შეადგენს
129 000 ლარს. გამარჯვებული დაწესებულებისთვის თანხის ანაზღაურება მოხდება ხელშეკრულების საფუძველზე. ინიციატივების წარმოდგენა შეუძლია ნებისმიერ ზოგადსაგანამანათლებლო დაწესებულებას და აღნიშნული სფეროთი დაინტერესებული ორგანიზაციას.
”ქართული კალიგრაფიის კონკურსის” ქვეპროგრამა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი სხვა დაინტერესებულ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით ატარებს ”ქართული კალიგრაფიის კონკურსს”. მისი მიზანია ახალგაზრდებში ხელით წერით კულტურის განვითარება და მათი შემოქმედებითი უნარის წარმოჩენა. კონკურსი ტარდება 2 ასაკობრივ ჯგუფში (V-VIII და IX-XII კლასებისთვის). კონკურსში მონაწილეობენ როგორც საქართველოს მოსწავლეები, ისე ემიგრანტი მოსწავლეები. იგი მოიცავს 3 ეტაპს. კონკურსანტებს ეტაპობრივად  მიეცემათ გართულებული დავალებები. ეტაპებს შორის მონაწილეთათვის ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში ჩატარდება შემეცნებითი საუბრები ქართული კალიგრაფიის შესახებ. კონკურსში გამარჯვებული მოსწავლეები დაჯილდოვდებიან სხვადასხვა სახის პრიზებით, რომელსაც დააწესებენ თანაორგანიზატორები.
სამოქალაქო განათლების ხელშეწყობის ქვეპროგრამა
ქვეპროგრამის მიზანია მოსწავლეებში მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობისა და სამოქალაქო ცნობიერების განვითარების ხელშეწყობა.
აღნიშნული ქვეპროგრამის ფარგლებში 2010 წელს განხორციელდება  საგანმანათლებლო ექსკურსიები შემდეგ სახელმწიფო მმართველობით ორგანოებში:
• საქართველოს პრეზიდენტის რეზიდენცია;
•  საქართველოს ეროვნული ბანკი;
•  უზენაესი სასამართლო;
• საქართველოს პარლამენტი;
• ოკუპაციის მუზეუმი.
ქვეპროგრამის მიზნობრივი ჯგუფია საბაზო და საშუალო საფეხურის მოსწავლეები. აქტივობებში ჩართულნი იქნებიან როგორც თბილისის, აგრეთვე რეგიონის სკოლები და მათი მოსწავლეები. 2010 წლის ქვეპროგრამის ფარგლებში  ჩაერთვებიან ის რაიონები, რომლებსაც მონაწილეობა არ მიუღიათ წინა წლის ქვეპროგრამით გათვალისწინებულ ექსკურსიებშიც.
“ოკუპაციის კვირეულის” ქვეპროგრამა;
ქვეპროგრამის მიზანია მოსწავლეებში პატრიოტული და მოქალაქეობრივი თვითშეგნების ამაღლება.
კვირეულის ფარგლებში განხორციელდება 2 აქტივობა:
1.  საქართველოს ოკუპაციის თემატიკაზე შექმნილი თხზულებების კონკურსი ”ჩემი თვალით დანახული რუსული აგრესია” (VII-XII კლასის მოსწავლეებისთვის).
2. საქართველოს ოკუპაციის თემატიკაზე შექმნილი ნახატების კონკურსი ”ჩემი თვალით დანახული რუსული აგრესია” (I-VI კლასის მოსწავლეებისთვის).
კონკურსი მოიცავს 3 ეტაპს: სასკოლო ტური, რეგიონული  და დასკვნითი ტური. რეგიონულ ტურში გამარჯვებული თხზულებები და ნახატები დაიბეჭდება ბროშურის სახით.  I ადგილზე გასულ მოსწავლეს გადაეცემა პორტატული კომპიუტერი,  II ადგილზე გასულს - 500 ლარის ოდენობის ფულადი პრიზი და  III ადგილზე გასულს - 300 ლარის ოდენობის ფულადი პრიზი.
საერთაშორისო ოლიმპიადების ქვეპროგრამა.
მოსწავლეებში ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში ცოდნის გაღრმავება.
საერთაშორისო დონეზე ქართველი მოსწავლეების წარმოჩენა, რაც  მათ დაეხმარება დაამყარონ კონტაქტები სხვადასხვა ქვეყნის ახალგაზრდებთან და პედაგოგებთან, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწყობს სამეცნიერო და კულტურული გამოცდილებების გაზიარებას.
ქვეპროგრამის ფარგლებში  საქართველოს ნაკრები გუნდები, რომლებიც დაკომპლექტდებიან 2010 წლის ეროვნულ ოლიმპიადებში წარმატებული მოსწავლეებისგან,  მონაწილეობას მიიღებენ შემდეგ მსოფლიო ოლიმპიადებში:
• (IMO) 51-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა მათემატიკაში, რომელიც ტარდება ყაზახეთში (ქ.ასტანა) 6-14 ივლისს;
• (IPHO) მე-41-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა ფიზიკაში, რომელიც ტარდება ხორვატიაში (ქ. ზაგრები)  17-25 ივლისს;
• (IOI) 22-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა ინფორმატიკაში, რომელიც ტარდება კანადაში (ქ. ონტარიო) 14-21 აგვისტოს.
2010 წლის საერთაშორისო ოლიმპიადებში გამარჯვებულ მოსწავლეებს დაენიშნებათ ერთჯერადი ფულადი ჯილდოები შემდეგი ოდენობით: ოქროს მედლის მფლობელს - 5000 ლარი, ვერცხლის მედლის მფლობელს - 3000 ლარი, ბრინჯაოს მედლის მფლობელს - 2000 ლარი.

5. Sub-programme for strengthening civic education;
The aim of the sub-programme is to organize the subject Olympiads on the national level for public and private school students of Georgia. In 2010 subject Olympiads will be held in Mathematics, Physics, Georgian Language and Literature, Chemistry, Biology, History, Geography, Informational Technologies and foreign languages (English, German, Russian and French) both for Georgian-language and  non-Georgian language General Education Establishments.
National Examinations Centre ensures the arrangement of subject Olympiads. Those students winning First, Second, Third places will be awarded the monetary prizes.
Sub-programme for Awarding the Best students with Medals
Within the framework of the sub-programme the golden and silver medals will be prepared for 2009-2010 academic year excellent school-graduates. Each medal will have the name of the owner and the year of graduation scripted on it. The selection criteria of candidates are regulated by the National Curriculum asserted by the Ministry of Education and Science of Georgia.
Sub-programme for Strengthening School Initiatives
The initiatives  introduced within the framework of the sub-programme  will be gathered at the General Education Development Division of the General and Professional Education Development Department that will arrange a permanent committee asserted by the individual legal act by the Minister of Education and Science of Georgia upon the discussion of the presented initiatives. The committee will work according to the below–given criteria:
• the actuality of the problem and the ways of its accomplishment are presented in the initiative;
• the correspondence of the given project with the objectives of the sub-programme;
• the scope of the effects caused by the expected outcomes is clear-cut in the initiative;
• the support for integration of Educational Establishments of Georgia in the national and international educational community in indicated in the initiative.
The committee will present the conclusion upon the expediency of financing the discussed initiative to the Minister. On the basis of the conclusion the Minister of Education and Science of Georgia will make a final decision which will be later asserted with the individual legal act about financing the initiative.
The fund which aims at financing initiatives comprises 129 000 GEL. The transfer of the financial source to the winning establishment will be accomplished on the basis of the agreement.  Any General Education Establishment or the interested organization is eligible to submit initiatives.
Sub-programme on Georgian Calligraphy Contest
The Ministry of Education and Science of Georgia together with cooperation of the National Centre of Manuscripts and other interested organizations is arranging the “Georgian Manuscript Contest”. It aims developing a hand-writing culture among youth and revealing their creativity. The contest is conducted into two age groups (for 5th-8th and 9th-12th grade students). Not only students of Georgia, but also Georgian immigrants can take part in the contest. It consists of 3 stages. The contestants will be given more complicated tasks on every stage. The comprehensive dialogues about Georgian Calligraphy will be arranged for participants at the National Centre of Manuscripts. The contestants will be awarded different kinds of prizes offered by the co-organizers.
Sub-programme for Strengthening Civic Education
The sub-programme aims at raising the development of civil awareness and civic responsibility among students.
Within the framework of the given sub-programme educational excursions will be arranged in 2010 in the following state governmental bodies:
• The President’ s Residence;
• National Bank of Georgia;
• Supreme Court;
• Parliament of Georgia;
• Museum of Russian Occupation.
The focus group of the sub-programme consists of the students from basic and secondary educational establisments. The school students from Tbilisi and regions will be involved into the activities. Within the framework of the sub-programme those regions will be involved  that have not participated in the excursions planned previous year.
Sub-programme for Week of Russian Occupation
The aim of the sub-programme is to raise the awareness of the patriotic and civil self-consciousness.
Within the framework of the Week of Russian Occupation two activities will be held:
1. The Contest of the Essays on the Russian Occupation of Georgia named: “Russian Aggression seen by me” (for 7th-8th grade students).
2. The Contest of the Paintings on the Russian Occupation of Georgia named: “Russian Aggression seen by me” (for 1st-Vith grade students).
The contest comprises three stages: school contest, regional contest and final contest. The essays and paintings selected in the regional contest will be published as a brochure. The first-place winner will be awarded a portable computer, the second-place winner – 500 GEL monetary prize, third-place winner - 300 GEL.
Sub-programme for International Olympiads
The aim of the sub-programme is:
to deepen the knowledge of students in Natural Sciences;
to present Georgian students on the international level which will help them to establish contacts with youth and teachers from different countries for advancing sharing scientific and cultural experience.
Within the framework of the sub-programme the national teams of Georgia consisting of successful students from National Olympiads of 2010 will be participating in the worldwide Olympiads:
•  (IMO) 51st international Olympiad in Mathematics held in Kazakhstan on 6014th July;
•  (IPHO) 41st international Olympiad in Physics held in Croatia (city of Zagreb) on17-25th July  ;
•  (IOI) 22nd international Olympiad in Informational Technologies held in Canada (Ontario) on14-21st of August.
In 2010 the winners of the international Olympiads will be appointed a scholarship (the monetary award) in the amount of: 5000 GEL –for Golden medal winner, 3000 GEL – for Silver medal winner, 2000 GEL – for Bronze medal winner.