პირველ ექსპერიმენტულსა და 51-ე საჯარო სკოლებს, სადაც პრეზიდენტი თავად სწავლობდა, საკუთარ ხელფასს გადაუნაწილებს.
მიხეილ სააკაშვილმა ყველა საჯარო მოხელეს მოუწოდა, რომ საკუთარი სკოლების
განვითარებაში წვლილი მათაც შეიტანონ.
ALUMNI-ს
პროექტი დასავლეთ ევროპის ქვეყნებსა და ამერიკის
შეერთებულ შტატებში წარმატებით ხორციელდება და მიზნად ისახავს სკოლებში წარმატებულ ”კურსდამთავრებულთა
კლუბების” შექმნას, რომლის წევრებიც მშობლიური სკოლების განვითარებაში აქტიურ მონაწილეობას იღებენ.
სკოლის
პედაგოგებთან და მოსწავლეებთან შეხვედრაზე პრეზიდენტმა ასევე ისაუბრა ატესტატის მნიშვნელობის გაზრდაზე, დამამთავრებელ კლასებში 10 გამოცდის ჩაბარებაზე, სკოლებში სამოქალაქო თავდაცვის სწავლებაზე, წარჩინებული მოსწავლეების ოქროს მედლით დაჯილდოვებაზე და ზოგადად, ყველა იმ სიახლეზე, რომელსაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო რეფორმის მეორე ეტაპის ფარგლებში განახორციელებს. პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით, პირველ ექსპერიმენტულ სკოლას, რომელიც 189-ე საჯარო სკოლად გადაკეთდა, დღეიდან ძველი სახელწოდება დაუბრუნდება.

The Alumni is a successful project in Western European countries and the United States. It is targeted at establishing successful “graduate clubs” at schools, members of which actively participate in the development of their schools.
During the meeting, the President also talked about increasing the importance of the high school diploma, passing 10 exams at the 12-th grade, teaching Civil Defense and Safety, Golden Medal awards and other initiatives within the framework of the second phase of the education reform in Georgia. Due to the President’s decision, the original name “the First Experimental School” was returned to the # 189 Public School.