16 მარტს, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი ქ. ახალციხეს ეწვია და მე-5 საჯარო სკოლაში შეხვედრა გამართა. მინისტრი შეხვედრაზე ქალაქის მასწავლებლებს, დირექტორებსა და მოსწავლეებს განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებზე და ამ რეფორმების აუცილებლობასა და მნიშვნელობაზე ესაუბრა.
მინისტრის განცხადებით, მიმდინარეობს მუშაობა ახალ სასწავლო გეგმაზე, რომლის მიხედვითაც სასწავლო დისციპლინებს ახალი საგანები - სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება, საინფორმაციო ტექნოლოგიები და მსოფლიო კულტურის ისტორია დაემატება. გარდა ამისა, ახალი სასწავლო გეგმის მიხედვით, ფიზკულტურა სპორტის გაკვეთილებით ჩანაცვლდება, რაც ჯანსაღი და ჯანმრთელი თაობის აღსაზრდელად მნიშვნელოვანი კომპონენტია.
სპორტის გაკვეთილების ჩატარებისათვის სათანადო პირობების შექმნის მიზნით, ახალციხის საჯარო სკოლებში კეთილმოეწყობა სპორტული ინფრასტრუქტურა, რაც მინისტრის განცხადებით, სამინისტროსთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტული საკითხი იქნება.
შეხვედრაზე მინისტრმა პედაგოგთა და მოსწავლეთა შეკითხვებს ამომწურავად უპასუხა. კითხვების ძირითადი ნაწილი პედაგოგთა ნებაყოფლობით სერტიფიცირებას, 2011 წელს გამოსაშვებ და უმაღლეს სასწავლებელში ჩასაბარებელი გამოცდების პროცედურებს ეხებოდა.

The Minister of Education and Science visited Akhaltsikhe and held a meeting at Public school №5. The Minister spoke about the ongoing educational reforms and underlined the importance and necessity of them during the meeting with the principals of schools, teachers and schoolchildren.
According to the Minister’s announcement, creating a new National Curriculum is underway. By this curriculum, Civic defense and security, informational technologies and the history of world culture will be added to the educational disciplines as the new subjects. In the scope of the new curriculum, a physical fitness lessons will be replaced with sport classes, which is an important component for bringing up a healthy generation.
To create suitable conditions for sport classes, the sport infrastructure of Akhaltsikhe public schools will be refurbished and this issue will be one of the priorities of the ministry.
The Minister answered all the questions, asked by the teachers and schoolchildren. The most interesting issues for the participants of the meeting were teachers’ voluntary certification as well as the procedures of the graduating and entrance exams in higher education institutions in 2011.