2016 წლის 17-25 სექტემბერს, მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი გაიმართება. ფესტივალის მიზანია სამეცნიერო კვლევებისა და ინოვაციების ხელშეწყობა, ქვეყნის სამეცნიერო პოტენციალის წარმოჩენა, საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება… ფესტივალის ფარგლებში წარმოდგენილი იქნება სხვადასხვა ქვეყანის მეცნიერების დღე, მოეწყობა ბირთვული კვლევების ევროპული ცენტრის (CERN) გამოფენა და სხვა ღონისძიებები.
ფესტივალის მაღალ დონეზე ჩატარების უზრუნველყოფისთვის, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს სხვადასხვა უწყებასთან, სამეცნიერო სფეროს წარმომადგენლებთან როგორც საქართველოში ისე, საზღვარგარეთ. ფესტივალის ფარგლებში თანამშრომლობის საკითხზე მსჯელობის, მხარდაჭერისა და დამატებითი რესურსების მოძიების მიზნით, მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა ბიზნეს სექტორისა და იმ კომპანიების წარმომადგენლებს შეხვდა, ვინც სამეცნიერო/ინოვაციური მიმართულებით წარმატებულია. ამ კომპანიებს გარდა მატერიალური მხარდაჭერისა, თავადაც ექნებათ შესაძლებლობა ფესტივალზე წარმოადგინონ თავიანთი მიღწევები.
მინისტრი დარწმუნებულია ფესტივალს ბიზნეს სექტორიდანაც ძალზე მასშტაბური მხარდაჭერა ექნება და მიღებული დამატებითი რესურსები მეცნიერების პოპულარიზაციას მოხმარდება.

On September 17-25, 2016, a festival of science and innovation will take place. The festival aims to promote scientific research and innovation, and expose the country s scientific potential, and plans to share the international experience ... During the festival, a presentation will be held of various countries’ Science Day, organized by the European Centre for Nuclear Research.
In order to execute the festival smoothly, The Ministry of Education and Science actively cooperation with different agencies, and representatives of various scientific fields. For the purposes of cooperation, and support, the Minister – Aleksandre Jejelava met with the representatives of the private sector, who is currently successful in the scientific/innovation industry. In addition, the companies will have the opportunity to present their achievements at the festival to the general public.
The Minister believes, that the festival will have a large-scale support for the festival in terms of providing additional resources, that is required to promote science and innovation in Georgia.