ინკლუზიური განათლების ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ორგანიზაცია „გადავარჩინოთ ბავშვები“ (Save the Children International) შორის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმის ფარგლებში, ინკლუზიური განათლების ხელშეწყობისთვის, 2017 წელს რიგი ღონისძიებები განხორციელდება, მათ შორის, ბოლნისის მუნიციპალიტეტის დაბა კაზრეთის №1 საჯარო სკოლაში, ინკლუზიურ განათლებაში ჩართული სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის დღის მეორე ნახევარში „დღის ცენტრის მომსახურების სერვისი“ შეიქმნება. ასევე სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის განკუთვნილ სკოლა-პანსიონებში ჩარიცხვის წესი შემუშავდება.
მემორანდუმის ფარგლებში ასევე შემუშავდება ინკლუზიური და სპეციალური განათლების განვითარების სახელმწიფო სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის (2018 – 2020) სამუშაო დოკუმენტი.
გარდა ამისა, 2017 წლის სექტემბრის თვიდან, „გონებრივი განვითარების მძიმე დარღვევის მქონე მოსწავლეებისთვის“ შემუშავებული ალტერნატიული სასწავლო გეგმის სამუშაო ვერსიით გათვალისწინებული, ქართლი ენისა და ლიტერატურის სწავლების მეთოდოლოგიის დანერგვის პილოტირება იგეგმება.

The Memorandum was signed between the Ministry of Education and Science of Georgia and Organization “Save the Children International” in order to promote inclusive education.
Within the framework of the Memorandum, a number of activities will be implemented in 2017 for promotion of inclusive education, including, the “Day Center Service” will be created in the second half of the day for pupils with special educational needs involved in inclusive education in Public School №1 of Borough Kazreti of Bolnisi Municipality. The admission procedure of pupils with special educational needs to boarding schools will be developed.
Within the framework of the Memorandum the working document of the State Strategy and Action Plan for Development of Inclusive and Special Education (2018-2020) will also be developed.
In addition, from September of 2017, piloting of implementation of teaching methodology of Georgian language and literature envisaged by working version of alternative curriculum and developed for “students with severe injury of mental development” is planned.