თანამედროვე სკოლა შენდება ჩხოროწყუს რაიონის სოფელ ახუთში. სკოლის მშენებლობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ ადგილობრივი თვითმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად დაათვალიერა.
15 წლის განმავლობაში სოფელ ახუთის 150 მოზარდი საუკუნენახევრის, ხის ავარიულ შენობაში სწავლობდა. სოფლის მოსახლეობის ეს დიდი პრობლემა ახალი სკოლის მშენებლობით გადაიჭრება. 2011 წლის შემოდგომიდან ახუთელი მოსწავლეები სწავლას თანამედროვე სკოლაში გააგრძელებენ.
სკოლა 240 ბავშვზეა გათვლილი და მის მშენებლობაზე მილიონ ლარამდე დაიხარჯება. სოფლის სკოლას თანამედროვე გათბობის სისტემა ექნება. სკოლაში ასევე დამონტაჟდება საკუთარი დენის წყარო, რაც ახუთის სკოლის მოსწავლეებისთვის უწყვეტი ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის გარანტია იქნება.
ახუთის საჯარო სკოლა თანამედროვე სასკოლო მერხებით, დაფებითა და ახალი კომპიუტერებით აღიჭურვება, სკოლას ასევე ექნება სპორტული დარბაზი, სადაც ბავშვები სპორტის რამდენიმე სახეობაში ივარჯიშებენ.
მხოლოდ მიმდინარე წელს, საქართველოს მასშტაბით 350 საჯარო სკოლაში განხორციელდა სრული რეაბილიტაცია. ყველა რეგიონში შენდება ახალი სკოლები. ახუთის სკოლა ერთ-ერთია საქართველოს მასშტაბით მშენებარე 12 საჯარო სკოლას შორის.

Schoolchildren of Akhuti School have been studying in the amortized wooden building for 15 years and it was a huge problem for the villagers. The problem is now solved and the schoolchildren of Akhuti will begin new academic year in a new school building.
1 million GEL has been allocated for the construction of the school for 240 schoolchildren. The school has the modern central heating and electricity system. The new electricity system will give the schoolchildren an opportunity to have continuous internet connection.
Akhuti School will be provided with modern desks, boards and computers. The school will have gym, where schoolchildren will be able to practice in different kinds of sports.
350 public schools in Georgia have been rehabilitated this year. Akhuti is one of those 12 schools that Ministry is building throughout Georgia.