ახალი ნიმუშის სასკოლო ჟურნალი ორი სხავალასხვა ასაკობრივი კატეგორიისთვისაა (I-IV კლ. და V-XII კლ.) განკუთვნილი და იგი სექტემბიდან შევა სკოლებში. მომავალი ჟურნალი საწარმოებლად გაცილებით მარტივი, ინფორმაციულად დატვირთული და გაყალბებისაგან დაცული იქნება.
იცვლება მოსწავლეთა შეფასების სისტემაც, რომელიც მასწავლებლისთვის მარტივი, ბავშვისა და მშობლისთვის კი, გამჭვირვალე ხდება. აღარ იქნება პროცენტების გამოთვლის საჭიროება, ათბალიანი სისტემით შემოღებული იქნება 3 ნიშანი და სამივეს თანაბარი დატვირთვა ექნება. ცოდნა 3 კომპონენტით შეფასდება – საშინაო დავალებაში, საკლასო სამუშაოში და საკონტროლოში. იქნება სემესტრული სწავლება ტრიმესრულის ნაცვლად და სხვ.
შეხვედრა სამუშაო ფორმატში წარიმართა, მასწავლებლები აქტიურად ჩაერთნენ ახალი ჟურნალის სამუშაო ვარიანტის განხილვის პროცესში, მათი შენიშვნებისა და წინადადებების გათვალისწინებით, შეიქმნება ჯურნალის საბოლოო ვარიანტი.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini, together with the representatives of National Curriculum and Assessment Center and Teacher Professional Development Center met with the teachers and introduced them the new school journal.
Representatives of Informational Technology and Statistical Analytical Department of MES worked on the technical side of the renovated school journal. The new journal is created for the school children of two different age-groups (I-IV and V-XII grades). It will be introduced at schools from September. Using the new journal is much more easier. It is more informational and protected from falsification.
The meeting was held in the working format. Teachers actively participated in the discussion of the draft version of the new journal. Teachers’ notes and proposals will be considered in the final version of the journal.