„ინკლუზიური განათლების ხელმისაწვდომობის“ პროგრამის ფარგლებში, თბილისის მერია სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებისა და შეზღუდული... ვრცლად
28/02/2017
,,პროფესიული განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის მრავალმხრივი ანალიზის, პროფესიული განათლების რეფორმის სტრატეგიის, საქართველოს... ვრცლად
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსში გამარჯვებულ გუნდი გამოავლინა, რომელიც NASA-ში, აშშ–ში გაემგზავრება და მონაწილეობას... ვრცლად
27/02/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, ყველა მოსწავლეს ექნება ხელოვნების სხვადასხვა დარგში საკუთარი ნიჭის გამოვლენის... ვრცლად
26/02/2017
"სამოქალაქო ინიციატივათა პლატფორმის" მორიგი ზამთრის სკოლა გაიმართა, რომლის ფარგლებშიც სკოლის მონაწილე ახალგაზრდებს ალექსანდრე ჯეჯელავა შეხვდა და... ვრცლად
25/02/2017
სამოქალაქო განათლების პროგრამა „მომავლის თაობა“ მონაწილე მოსწავლეებმა, მათ მიერ განხორციელებული პროექტების ფოტოგამოფენა წარმოადგინეს.
24/02/2017
თბილისის 51-ე საჯარო სკოლა უერთდება მთავრობის ინიციატივას, რომელიც სკოლებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის დამკვიდრებას ითვალისწინებს და იწყებს სასკოლო... ვრცლად
23/02/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში, 23-24 თებერვალს საერთაშორისო სამეთვალყურეო საბჭოს... ვრცლად
23 თებერვალს, იუნკერთა ხსენების დღეს, საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, იუნკერების შთამომავლებმა, ჩოხოსნებმა და სხვა... ვრცლად
22/02/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 2017 წლის 22 თებერვლიდან 2 მარტის ჩათვლით, ზოგადსაგანმანათლებლო სასწავლო პროგრამის ექსტერნის ფორმით... ვრცლად
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა 2016 წელს განხორციელებული აქტივობების პრეზენტაცია გამართა.
20/02/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა საქართველოს კერძო კოლეჯების ასოციაციის რიგით მეოთხე ფორუმის მუშაობაში მიიღო მონაწილეობა.... ვრცლად
17/02/2017
„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის - საქართველო“ მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში, რომელსაც... ვრცლად
ჰორიზონტი 2020-ის საინფორმაციო დღეების ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში  ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და „ალექსანდრე ღურწკაიას გიმნაზიას - ჯიჯი“ შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.... ვრცლად
16/02/2017
ლონდონში განათლების მსოფლიო ფორუმი გაიმართა. ფორუმში 95 ქვეყნის განათლების მინისტრები და განათლების სფეროს 800-მდე წარმომადგენელი მონაწილეობდა.
საერთაშორისო საგანმანათლებლო გამოფენა გაიხსნა, სადაც საქართველოს უნივერსიტეტები მსოფლიოს 100-მდე საგანმანათლებლო დაწესებულებასთან ერთად, ... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და პოლონეთის საელჩოს ერთობლივი ორგანიზებით, გაიმართა სამუშაო შეხვედრა ორი ქვეყნის... ვრცლად
14/02/2017
საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახური სრულად იზიარებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ინიციატივას, რომელიც... ვრცლად
13/02/2017
გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში, რექტორთა საბჭო შეიკრიბა. სხდომას ტრადიციულად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი... ვრცლად
10/02/2017
პროფესიული კვალიფიკაციის ამაღლების უფლების რეალიზაციასა და ყველა ასაკში სასურველი პროფესიის დაუფლების შესაძლებლობაზე, სამმხრივი კომისიის... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნულმა  ცენტრმა  თვრამეტი  სამეცნიერო  წიგნი... ვრცლად
09/02/2017
სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრმა 2 სასტიპენდიო პროგრამა - „სამაგისტრო პროგრამები საფრანგეთში 2017-2018“ და ,,სასტიპენდიო პროგრამები უნგრეთში (Stipendium... ვრცლად
გორის რაიონის სოფელ ზერტის საჯარო სკოლის მოსწავლეები სწავლას თანამედროვე სტანდარტების სკოლაში აგრძელებენ. სკოლას, რომლის რეაბილიტაციაც... ვრცლად
07/02/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ ჟურნალისტებს სისტემაში მიმდინარე სიახლეების ძირითადი აქცენტები გააცნო და... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ თბილისის 161-ე საჯარო სკოლა და კერძო სკოლები „ლოგოსი“ და „ჰამილტონი“... ვრცლად
06/02/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და უნგრეთის მთავრობის ადამიანური რესურსების სამინისტროს შორის განათლებისა და მეცნიერების... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ განათლებისა და მეცნიერების სფეროში თანამშრომლობის საკითხებზე სამუშაო... ვრცლად
04/02/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ ალავერდის მიტროპოლიტი დავითის მიწვევით, იყალთოს “ქვევრის... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ამჯერად, სოფელ ვარდისუბნის და სოფელ იყალთოს საჯარო სკოლები მოინახულა. ალექსანდრე ჯეჯელავა... ვრცლად
03/02/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტს ეწვია. ალექსანდრე ჯეჯელავამ... ვრცლად
01/02/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა ევროკომისიის ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების მოლაპარაკებების... ვრცლად
30/01/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ ფინეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან არია მაკონენთან სამუშაო შეხვედრა... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური საქართველოში თურქეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს  ზექი ლევენთ... ვრცლად
მარნეულის რაიონის სოფელ დიოკნისის მოსწავლეები ახალი სასწავლო სემესტრიდან თანამედროვე სტანდარტების ახალ სკოლაში აგრძელებენ სწავლას. სკოლა დღეს,... ვრცლად
29/01/2017
ალექსანდრე ჯეჯელავას ინიციატივით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში პირველად, მოსაწავლეთა მშობლების მოსმენა და მათთან ერთად,... ვრცლად
27/01/2017
26/01/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა აგრძელებს დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთნ შეხვედრებს. ამჯერად,... ვრცლად
25/01/2017
ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ფართომასშტაბიანი სარეაბილიტაციო სამუშაოები განხორციელდა.
24/01/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა საბერძნეთის დელეგაციას უმასპინძლა, რომელსაც საბერძნეთის საგარეო საქმეთა... ვრცლად
22/01/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა და აჭარის ა.რ. განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი ინგა შამილიშვილი... ვრცლად
20/01/2017
საჯარო და კერძო სკოლების დირექტორთა საბჭოს წევრებთან მორიგი სამუშაო შეხვედრა თბილისის 175-ე საჯარო სკოლაში გაიმართა. სხდომა საქართველოს... ვრცლად
19/01/2017
პირველად საქართველოში ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტთან ერთად ბრიტანული „ოქსფორდ ბრუკსის უნივერსიტეტი“ საბაკალავრო პროგრამის -... ვრცლად
18/01/2017
სამოქალაქო განათლების პროგრამის ფარგლებში, ფოტოგამოფენა „მომავლის თაობა“ გაიმართა. ფოტოებში მოსწავლეებმა წინ წამოწიეს ისეთი თემები, როგორიც... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი სასკოლო საზოგადოებასთან შეხვედრებს აგრძელებს. ამჯერად, ალექსანდრე ჯეჯელავა თბილისის საჯარო... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით, 18-20 იანვარს ჩატარდება Worldskills... ვრცლად
17/01/2017
საქართველოს ხელისუფლების ძალისხმევით, ჩვენი ქვეყნის მეცნიერები, მკვლევარები, ინოვატორები პირველად ჩაერთნენ ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის... ვრცლად
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საპატიო დოქტორის წოდების მინიჭების ცერემონია გაიმართა. აკადემიური საბჭოს... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თეიმურაზ მურღულიამ დუბლინის საუნივერსიტეტო კოლეჯის (UCD) პრეზიდენტთან, პროფესორ ენდრიუ... ვრცლად
16/01/2017
ისნის რაიონის ერთ-ერთ ყველაზე მჭიდრო დასახლებაში 1000 მოსწავლეზე გათვლილი თანამედროვე საჯარო სკოლა აშენდა.
14/01/2017
ავეჯის აწყობა/კონსტრუირების მიმართულებით, ორგანიზაცია "ხელოსნების ქალაქში“ საზოგადოებრივ კოლეჯის „სპექტრი“ 16 კურსდამთავრებული დასაქმდა,... ვრცლად
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში რექტორთა საბჭოს მორიგი სხდომა გაიმართა, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე... ვრცლად
13/01/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში პროგრამის  „განათლების მიღების მეორე შესაძლებლობა“ პრეზენტაცია გაიმართა. პროგრამის... ვრცლად
11/01/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა დიდი ბრიტანეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში ჯასტინ ... ვრცლად
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ საჯარო სკოლების მოვლა-პატრონობის (O&M) პროექტის შემუშავებას ინიცირება... ვრცლად
10/01/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, თბილისისა და რეგიონების საჯარო სკოლების ექიმებისათვის, დაავადებათა კონტროლისა... ვრცლად
09/01/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსებითა და  ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ინოვაციებისა... ვრცლად
04/01/2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური  თბილისის მე-200 სკოლა-პანსიონს ეწვია, ბავშვებს ახალი წელი მიულოცა და ... ვრცლად
30/12/2016
29/12/2016
ალექსანდრე ჯეჯელავამ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების განვითარების ძირითადი მიმართულებები ამჯერად, განათლების თემებზე მომუშავე... ვრცლად
28/12/2016
საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების დაფინანსება (პირველი სემესტრი)
27/12/2016
ალექსანდრე ჯეჯელავამ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების განვითარების ძირითადი მიმართულებები პრემიერ მინისტრს, მთავრობის წევრებს,... ვრცლად
საქართველოს პარლამენტმა მოახდინა ჰორიზონტი 2020 პროგრამაში ჩვენი ქვეყნის ასოცირების შეთანხმების რატიფიცირება და საქართველო პროგრამის... ვრცლად
26/12/2016
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა, პროფესიული განათლების სფეროში  2016 წელს  მიღწეული... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო იწყებს „უმაღლესი განათლების ხარისხის განვითარების ხელშეწყობა“ პროგრამის განხორციელებას.... ვრცლად
24/12/2016
ნავთობკომპანია „გალფი“ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ სტუდენტებს სწავლას უფინანსებს. გალფის წამომადგენლებმა... ვრცლად
23/12/2016
გუდაურში მსოფლიოში ერთ-ერთი წამყვანი მწარმოებლის - „Doppelmayr”-ის ახალი საბაგირო გაიხსნა. საბაგიროს გახსნის საზეიმო ღონისძიებას საქართველოს... ვრცლად
განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა პროფესიული რეფორმის მნიშვნელოვანი ეტაპის შედეგების შეჯამების, არსებულ გამოწვევებზე... ვრცლად
21/12/2016
გამოცადეთ თქვენი შესაძლებლობები, აღმოაჩინეთ თქვენი უნარების ძალა, მიიღეთ მონაწილეობა პროფესიული უნარების ეროვნულ შეჯიბრებაში!
"უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სოციალური პროგრამის ფარგლებში იმ სტუდენტების სახელმწიფო სასწავლო გრანტით დაფინანსების ოდენობისა და... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტის თელავის სასწავლო-საფრენოსნო ბაზა და... ვრცლად
20/12/2016
საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა პრეზიდენტის სასახლეში მიღება გამართა, რომელზედაც სარეზერვო ფონდიდან დაფინანსებული პროექტები... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ, საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს მხარდაჭერით, კონკურსი „კრეათონი“... ვრცლად
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა აშშ-ის დელეგაციას შეხვდა.
19/12/2016
17/12/2016
15/12/2016
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში, მუდმივმოქმედი კომისიის მორიგი სხდომა გაიმართა, სადაც მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ და... ვრცლად
საქართველოს მთავრობის განკარგულებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის... ვრცლად
14/12/2016
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთვის პრიორიტეტულ მიმართულებად არის განსაზღვრული მეწარმეობის უნარ - ჩვევების განვითარება... ვრცლად
13/12/2016
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თელავის პირველი და მეოთხე საჯარო სკოლები მოინახულა. ალექსანდრე ჯეჯელავა სასწავლო პროცესის... ვრცლად
12/12/2016
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში რექტორთა საბჭოს მორიგი სხდომა გაიმართა, რომელიც საქართველოს განათლებისა და... ვრცლად
ილიას სახელმწიფო უნივერისტეტის საკონფერენციო დარბაზში ,,სოციალური ინკლუზიის ხელშეწყობის ქვეპროგრამის“ შემაჯამებელი კონფერენცია გაიმართა,... ვრცლად
11/12/2016
მცხეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. წინამძღვრიანთკარში მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში პირველი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება - ილია... ვრცლად
10/12/2016
საქართველოს მთავრობის ინიციატივით ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი საზეიმო მიღება გაიმართა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა პროფესიული უნარების ევროპული კვირეულის დახურვა,... ვრცლად
09/12/2016
კონკურსი „მე–ომბუდსმენი“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერითა და ევროკავშირის პროექტის „სახალხო დამცველის... ვრცლად
საბურთალოს რაიონში, ახალი, თანამედროვე სტანდარტების სკოლა შენდება. 61-ე საჯარო სკოლის ახალი შენობა მომავალი სასწავლო წლიდან შევა ექსპლუატაციაში.
08/12/2016
კომპიუტერული მეცნიერებების საგანმანათლებლო კვირეულის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ბრიტანულ-ქართულ აკადემიაში... ვრცლად
საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსა და ევროკავშირის ეგიდით, ფართომასშტაბიანი ფორუმი გაიმართა სახელწოდებით: „კულტურა და... ვრცლად
სასტუმრო ,,ლოპოტა სპა რეზორტში“ სამდღიანი სამუშაო შეხვედრა ჩატარდა.
07/12/2016
ინკლუზიური განათლების მესამე საერთაშორისო კონფერენცია „2025 წელს ინკლუზიური განათლება გულისხმობს ყველას“ გაიმართა. კონფერენცია მიეძღვნა... ვრცლად
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის - საქართველო ორგანიზებით, „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ პროექტის ფარგლებში, პროფესიული... ვრცლად
06/12/2016
განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებითა და ევროსაბჭოს მხარდაჭერით, ორდღიანი კონფერენცია გაიმართა სახელწოდებით... ვრცლად
დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეები საზოგადოებრივ კოლეჯს „მერმისი“ ეწვივნენ და მონაწილეობა მიიღეს ღია კარის ღონისძიებაში - დაათვალიერეს... ვრცლად

Within the framework of the program “Access to Inclusive Education”, the Tbilisi City Hall continues to provide the children with special educational needs and disabilities with adapted transport. For this purpose, the City Hall purchased four new adapted mini-buses. Tbilisi City Hall, together with the Ministry of Education and Science of Georgia, has selected 11 public schools that... Read More
The Millennium Challenge Account has announced a winner team of the Millennium Innovation Competition, which will travel to NASA in the United States and take part in the Educational Program of the Cosmic Center University. Independent Experts Commission has announced three best teams of senior pupils, who have presented projects in innovations, new technologies and natural sciences. Second and... Read More
A new draft law on “Vocational Education “has been prepared by the Ministry of Education and Science of Georgia in consideration of a comprehensive analysis of the “Law of Georgia on Vocational Education”, Strategy for Reform of Vocational Education, Social-economic Development Strategy of Georgia (“Georgia 2020), EU-Georgia Association Agreement, local context, as... Read More
By initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia, every pupil will be given an opportunity to reveal his/her talent in different fields of art. Artistic circles will be established in schools and interesting lessons of art will be conducted, as it is important for the school pupils to get interested in art and to develop harmoniously.
Subsequent winter
school of “Civic Initiatives Platform” was held, during which Aleksandre
Jejelava met with the school pupils and delivered a lecture on topic “Education
and Leadership”.
The pupils participating in the Civic Education Program “Future Generation” presented the photo exhibition of the projects fulfilled by them. Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri, the spouses of US Congressmen, director of the Civic Education Program “Future Generation”, Director of Georgian Office of “PH International” and the... Read More
Tbilisi Public School №51 joined the initiative of the Government to introduce healthy lifestyle in schools and started the school competitions in 12 kinds of sport. The tournaments will be held during one month and almost all pupils of school will be involved in it. The Olympiad was solemnly opened today. Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava, Minister of Sport and... Read More
On February 23-24, the IV Session of the International Supervisory Board was held at Shota Rustaveli National Science Foundation of the Ministry of Education and Science of Georgia. The member of the Board, the Vice Prime Minister of Georgia, the Minister of Education and Science Aleksandre Jejelava opened the meeting.
On 23 February, on the Cadets Memorial Day, the representatives
of the legislative and executive authorities, the descendants of cadets, “Chokosnebi”
and other honorable guests laid a wreath on the memorial board of adets and
honored the memory of the cadets, died in the Kojori-Tabakhmela battle against
the Russian army in 1921.
The Millennium Challenge Account held the presentation of the activities implemented in 2016. As a result of the activities carried out within the Compact, 1.7 million lives of Georgian citizens will change for the better.
The Minister of Education and Science of Georgia took part in working of the Fourth Forum of Association of Private Colleges of Georgia. The report of the work done by the Association in 2015-2016 and the results achieved during the two years were presented.
Within the framework of the professional development program of teachers and school directors of “Millennium Challenge Account – Georgia”, carried out by the National Center for Teacher Professional Development, which is being implemented by the Teacher Professional Development Center, trainings are conducting for all public school directors and facilitators for improvement of... Read More
A Memorandum of Cooperation was signed by and between the
Ministry of Education and Science of Georgia and “Alexandre Ghurtskaia
Gymnasium – GG”. According to the Memorandum, joint educational projects will
be developed and implemented in order to conduct Olympiads in natural sciences,
to organize workshops and conferences for pupils and teachers and to identify
talented... Read More
Within the framework of the information days of “Horizon 2020”, the information day of the European Union Framework Program for Research and Innovation - “Horizon 2020” was held to the direction of safe, clean and efficient energy in the Ministry of Education and Science of Georgia.
World Education Forum was held in London.
The ministers of education from 95 countries and up to 800 representatives of the
education sector took part in the forum. Many important issues were discussed
at the forum, including common problems in the field of education. The ways of
solving the problems, new approaches and strategies were discussed. Within the
framework of the forum,... Read More
Through joint organization of the Ministry of Education and Science of Georgia and the Polish Embassy, a working meeting was held with the purpose of establishment of direct contacts between the universities of these two countries. Higher education system of Georgia and Poland was discussed at the event. The representatives of the University introduced their university programs and discussed... Read More
The Office of Resource Officers of the Educational Institution fully shares the initiative of the Minister of Education and Science of Georgia to introduce the healthy lifestyle in schools. For this purpose, the Office of Resource Officers is planning to organize the sports events together with the public schools. The resource officers carried out the first sports event together with the sports... Read More
The Rectors Council was convened at Gori State University. The meeting was traditionally led by the Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava and participated by the heads of state and private higher education institutions being the members of the Rectors’ Council.
Korneli Kekelidze
National Center of Manuscripts of the Ministry of Education and Science of
Georgia published eighteen scientific books. The scientific literature of
unique content will greatly assist the scientists in their future researches.
The National Center of Manuscripts has been working in different scientific
fields such as publication of the text of ancient manuscripts, as well... Read More
The meeting of the Tripartite Commission discussed realization of the right to increase vocational qualifications and the possibility of acquiring the desired profession at all ages, which is the central task of the Government to solve the problem of economic development and employment.
LEPL International Center for Education has announced two scholarship programs – “Master Degrees in France 2017-2018” and “Scholarship Programs in Hungary (Stipendium Hungaricum) 2017-2018”.
Pupils of the village Zerti Public School in Gori region continue their study at the school with modern standards. The Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava, Executive Director of Millennium Challenge Account Magda Maghradze and Head of the Representative Office of Millennium Challenge Corporation in Georgia Gener Adelman visited the school, rehabilitation of which... Read More
The Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava introduced the main accents of the news of the system to journalists and answered their questions on topical issues.
Science of Georgia Aleksandre Jejelava visited the Tbilisi Public School № 161 and private schools “Logos”
and “Hamilton”.
Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava held the working meeting with new Ambassador of Azerbaijan - Dursun Hasanov on the issues of cooperation in the field of education and science.
of Georgia visited the public schools of villages Vardisubani and Ikalto.
Aleksandre Jejelava got acquainted with the course of the educational process
and met with the school representatives.
of Georgia Aleksandre Jejelava visited the “Kvevri school-workshop” of Ikalto
and Ikalto Academy by invitation of Metropolite of Alaverdi Davit. “Kvevri
school-workshop” founded by the initiative of the Metropolite aims to restore
and retain traditional and ancient methods of production of pitcher (Kvevri),
as well as development of... Read More
of Georgia visited Iakob Gogebashvili Telavi State University. Aleksandre
Jejelava talked about the urgent issues of higher education and science at the
meeting with professors and teachers and answered the questions.
Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava met with Director General of the European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiation Directorate, Christian Danielson and other senior representatives of the European Commission.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkey to Georgia Mr. Zeki Levent Gümrükçü.
At the initiative of Aleksandre Jejelava, the Ministry of Education and Science of Georgia has begun to listen to the parents of the pupils and solve the problematic issues together with them for the first time. The first meeting was held in the working format with the parents, where they were able to talk about both positive and problematic issues of the school life, to express their opinions... Read More
Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava
held a working meeting with the Ambassador of the Slovak Republic Rudolph
Michalka on the issues of cooperation in the field of education and science.
Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava continues meetings with the representatives of the diplomatic corps. This time, the Minister hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Latvia to Georgia Ianis Zlamet.
Extensive rehabilitation works were carried out at Batumi Shota Rustaveli State University – all five floors of the second building, the building of the technological faculty, training and research areas were completely renovated and equipped, new heating system was installed, the façade was completely rehabilitated (1st and 2nd buildings), technical-material base was... Read More
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri hosted the Greek delegation, headed by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Greece Terence Nicolaos Quick.
Minister of
Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava and Minister of Education,
Culture and Sport of the Autonomous Republic of Adjara Inga Shamilishvili
visited Batumi Shota Rustaveli State University. Aleksandre Jejelava talked
about the topical issues of higher education and science at the meeting held with
professors and teachers. The first official of the Ministry... Read More
Subsequent meeting with the members of the board of directors of public and private schools was held in Tbilisi Public School №175. The Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava opened the meeting and introduced a new initiative of the Government to the members of the Board, which promotes and supports healthy lifestyle. Then the members of the Board presented the... Read More
The Minister of Education and Science of Georgia continues meetings with the school community. This time, Aleksandre Jejelava met with merited teachers of public schools in the Tbilisi Public School №62.
By organization of the Ministry of Education and Science of Georgia and the National Center for Educational Quality Enhancement, third national competition of the Worldskills Georgia was held on January 18-20 in 6 professional skills: graphic design, web design, hairdressing, cooking, confectionery and restaurant service.
Through the efforts of the Georgian authority, scientists, researchers and innovators of our country have been involved in the European Union Framework Program for Research and Innovation – “Horizon 2020” and have already achieved great success.
Honorary doctorate degree awarding ceremony was held at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. According to the decree of the Academic Council, the title of honorary doctor was awarded to the professors of Athens, Cambridge, London and Berlin for promotion of popularization of Georgia and the exclusive contribution to introduce the Georgian culture to the international community.
A modern public school designated for 1000 students in one of the most densely settled areas was built in Isani district. Such a large-scale construction has not been carried out in the capital for dozens of years.
16 graduates of the college “Spectrum” were employed in the organization “Artisans’ City” to the direction of furniture assembly / construction, with minimum wage - GEL 1.200.
The Millennium Challenge Account and the Ministry of Education and Science of Georgia have initiated development of the Operation and Management (O&M) project for public schools.
The Minister briefly informed the Ambassador about the current situation in the field of education and science in Georgia and provided with the information about current and planned reforms.
At the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia, the cycle of extended meetings and workshops started at the National Center for Disease Control and Public Health for the doctors of public schools of Tbilisi and regions.