საქართველოს მორაგბეთა ნაკრები 13 ნოემბრიდან 6 დეკემბრის ჩათვლით დაგეგმილ რაგბის 8 ერის (შემოდგომის თასზე) ტურნირში ითამაშებს. დღეს, ეს ინფორმაცია ოფიციალურად დაადასტურეს ექვსი ერის ორგანიზატორებმა და შესაბამისი სიახლე ტურნირის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე (https://www.sixnationsrugby.com) გამოაქვეყნეს.
ექვსი ერის ორგანიზატორებთან მოლაპარაკების პროცესს საქართველოს რაგბის კავშირი აწარმოებდა, რომელსაც სრული მხარდაჭერა ჰქონდა საქართველოს მთავრობიდან და მსოფლიო რაგბიდან. საბოლოოდ მოლაპარაკების პროცესი წარმატებით დასრულდა და ჩვენი ეროვნული გუნდი, მსოფლიოს გრანდებთან ერთად ითამაშებს.
თავდაპირველი მონაცემებით 8 ერში უნდა ეთამაშათ ტურნირის უცვლელ მონაწილეებს - ინგლისს, საფრანგეთს, შოტლანდიას, ირლანდიას, უელსს, იტალიას და 2 მიწვეულ ნაკრებს - ფიჯის და იაპონიას. მოგვიანებით, ქვეყანაში პანდემიით შექმნილი რთული მდგომარეობის გამო, იაპონიის რაგბის კავშირმა უარი თქვა ტურნირში მონაწილეობაზე, რამაც საქართველოს ნაკრებს შეჯიბრებაში მონაწილეობის შანსი მისცა. საქართველოს ნაკრების რვა ერის ტურნირში მონაწილეობა გახლავთ ისტორიული ამბავი ქართული რაგბისთვის და ზოგადად ქართული სპორტისთვის.
საქართველოს ეროვნულმა ნაკრებმა დამოუკიდებლობის შემდეგ ხუთჯერ ითამაშა მსოფლიოს თასების ფინალურ ეტაპზე (2003, 2007, 2011, 2015, 2019) და მოახერხა ხუთი თამაშის მოგება. ერთხელ, 2015 წლის მსოფლიოს თასზე ჩვენმა გუნდმა ჯგუფურ ეტაპზე მოიგო 2 მატჩი და პირდაპირ მოიპოვა 2019 წლის მსოფლიოს თასზე ასპარეზობის უფლება. საქართველოს ნაკრების წარმატებები პირდაპირ უკავშირდება ბოლო წლების განმავლობაში სახელმწიფოს და ფონდი „ქართუს“ მიერ განხორციელებულ ინვესტიციებს. სახელმწიფოს მხარდაჭერით გაიზარდა საქართველოს ეროვნულ ჩემპიონატში მონაწილე გუნდების დაფინანასება, მოთამაშეების, მსაჯების, ექიმების, გუნდის მენეჯმენტის ანაზღაურება. მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა ეროვნული და ასაკობრივი ნაკრებების მწვრთნელების და მომსახურე პერსონალის ანაზღაურება. მოსამზადებელი შეკრებების რაოდენობა და ხარისხი. ფონდი „ქართუს“ და მისი დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის დაფინანსებით თბილისში და რეგიონებში აშენდა არაერთი რაგბის მოედანი და კომპლექსი, რამაც ხელი შეუწყო საქართველოში რაგბის სწრაფად განვითარებას. ამასთან, ახალმა რაგბის ინფრასტრუქტურამ შესაძლებელი გახადა საქართველოში ისეთი მასშტაბური ღონისძიების ჩატარება, როგორიც გახლავთ ახალგაზრდული მსოფლიოს ჩემპიონატი. 2017 წელს, თბილისში და ქუთაისში გაიმართა მსოფლიოს ჩემპიონატი 20-წლამდელ მორაგბეთა შორის საუკეთესო 12 ნაკრების მონაწილეობით, რომელმაც რაგბის საერთაშორისო კავშირის და მონაწილე ნაკრებების დელეგაციების მხრიდან უმაღლესი შეფასება დაიმსახურა. აღნიშნული ტურნირის მატჩები გაიმართა ქუთაისის და ავჭალის ახლად აშენებულ რაგბის მოედნებზე. მსოფლიოს ჩემპიონატში მონაწილე ნაკრებები, ტურნირის მსვლელობის დროს საწვრთნელი პროცესისთვის ინტენსიურად იყენებდნენ სხვადასხვა რაგბის ბაზას, რომლების ასევე ფონდი „ქართუს“ დაფინანსებით აშენდა.

The negotiation process with the organizers of the Six Nations was conducted by the Georgian Rugby Union, which had the full support of the Georgian government. Eventually the negotiation process was successfully completed, and our national team will play alongside the world grands.
According to initial data, the regular participants of the tournament - England, France, Scotland, Ireland, Wales, Italy and 2 invited teams - Fiji and Japan – would be the 8 teams playing in the tournament. However, due to the difficult situation caused by the Covid-19 pandemic in Japan, the Japanese Rugby Union refused to participate in the tournament, giving the Georgian side a solid chance to participate in the competition. Participation of the Georgian national team in the tournament of eight nations is a historical precedent.
Georgian national team has played in the final stage of the World Cups five times since its independence (2003, 2007, 2011, 2015, 2019) and managed to win five games. In 2015, Georgian team managed to win 2 matches in the group stage, and directly qualified for the 2019 World Cup. The success of the Georgian national team is directly related to the investments made by the Georgian State and the Cartu Foundation in recent years. With the support of the state, the funding of the teams participating in the Georgian National Championship has increased, the remuneration of the players, referees, doctors, team management, etc. Remuneration of national and age teams coaches and service staff has also significantly improved. With the funding of the Cartu Foundation and its founder, Bidzina Ivanishvili, a number of rugby fields and complexes were built in Tbilisi and the regions, which contributed to the rapid development of rugby in Georgia. At the same time, the new rugby infrastructure has made it possible to hold such a large-scale event in Georgia as the Youth World Cup. In 2017, the U20 World Cup was held in Tbilisi and Kutaisi with the participation of the top 12 teams, which was highly praised by the delegations of the International Rugby Union and the participating teams. The matches of the mentioned tournament were held on the newly built rugby fields of Kutaisi and Avchala. The teams participating in the World Cup used the various rugby bases intensively for the training process during the tournament, also constructed with the funding of the Cartu Foundation.