საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს ეწვია და პირველკურსელების ფიცის დადების ცერემონიალში მიიღო მონაწილება. ღონისძიება უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ გახსნა.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, ამავდროულად პენსილვანიის უნივერსიტეტის (აშშ) დოქტორმა მიხეილ ჩხენკელმა სტუდენტებს სიტყვით მიმართა, საინტერესო და ნაყოფიერი სტუდენტური ცხოვრება და წარმატებები უსურვა.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში პირველკურსელთა ფიცის დადების საზეიმო ღონისძიებას დავესწარი. ძალიან ამაღელვებელი ცერემონია შედგა. დღეს მართლაც ისტორიული დღეა!
მსურს, კიდევ ერთხელ მივმართო ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტთა პირველ თაობას. გულითადად გილოცავთ ამ უნივერსიტეტის სტუდენტობას და სწავლის დაწყებას. თქვენ, უნიკალური უნივერსიტეტის პირველი ნაკადი, საქართველოს აკადემიური ისტორიის ნაწილი ხართ! ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში სწავლა მართლაც გამორჩეული შესაძლებლობაა, ეს არის ძალიან დიდი პატივი და დიდი პასუხისმგებლობაც. დღეს იწყება თქვენი ცხოვრების საინტერესო და წარმატებულო პერიოდი. დარწმუნებული ვარ, რომ გავა წლები და თითოეული თქვენგანი დიდი სიხარულით გაიხსენებს დღევანდელ დღეს.
მინდა გისურვოთ წარმატება სწავლის პროცესში, ხოლო მომავალში – წინსვლა და მიღწევები პროფესიულ ასპარეზზე. განათლება არის ყველაზე ღირებული ინვესტიცია და არა მხოლოდ თითოეული თქვენგანის ინდივიდუალური წარმატების საფუძველია, არამედ ჩვენი ქვეყნის წარმატების საწინდარიც გახლავთ“.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) წელს პირველი სტუდენტები მიიღო ბაკალავრიატის სამ ინგლისურენოვან პროგრამაზე: მენეჯმენტი, მათემატიკა და კომპიუტერული მეცნიერება.
KIU-ში სტუდენტების მიღების კრიტერიუმები დღეს საქართველოში არსებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალია და შესაბამისობაშია მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტის პროგრამის მოთხოვნებთან. STEM-ის მიმართულების პროგრამების მიხედვით KIU სამ ყველაზე მაღალი ბარიერის მქონე უნივერსიტეტებს შორის სახელდება საქართველოში. წელს 1112 აბიტურიენტმა გამოხატა სურვილი, გამხდარიყო KIU-ს სტუდენტი. უნივერსიტეტის მიერ დაწესებული მაღალი ბარიერი კი 245-მა ახალგაზრდამ გადალახა.

Furthermore, the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and a professor of University of Pennsylvania (USA) – Mikheil Chkhenkeli, addressed the students, wishing them an interesting and fruitful student life and success.
Mikheil Chkhenkeli: “Today I attended the oath taking ceremony of freshmen students at Kutaisi International University. Today is a truly historic day!
I would like to once again address the first generation of students of Kutaisi International University. Congratulations to the students with the start of their studies at this exceptional university. You, are part of the academic history of Georgia! Studying at Kutaisi International University is a really unique opportunity and a great responsibility simultaneously. Today begins an exciting and successful period of your life. I am sure years will pass and each of you will remember this day with great joy and pride.
I wish you an immense success in the learning process, and great advancements in the professional arena. Education is the most valuable investment and a solid precondition for the success of our country.”
This year, Kutaisi International University (KIU) admitted the first batch of students to three undergraduate English language programs: Management, Mathematics and Computer Science.
Criteria for admitting students to KIU is one of the highest amongst the higher education institution in Georgia and is in compliance with the requirements held by the Munich Technical University. According to STEM program rankings, KIU is among the three universities with the highest barrier in Georgia. This year, a total of 1112 entrants expressed a desire to become a KIU student. Only 245 of them managed to overcome the high bar imposed by the university.