ევროპული განათლების ფონდისა (ETF) და UNESCO-ს ორგანიზებით, თემაზე „მთელი სიცოცხლის განმავლობაში სწავლის სისტემების განვითარება: უნარები მწვანე და ინკლუზიური საზოგადოებისთვის ციფრულ ეპოქაში“ საერთაშორისო ონლაინ კონფერენცია გაიმართა.
კონფერენციაზე მთავარ დისკუსიაში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა მიიღო.
მინისტრის მოადგილემ თავის გამოსვლაში ყურადღება იმ გამოწვევებზე გაამახვილა, რომლის წინაშეც ბოლო პერიოდში ჩვენი ქვეყანაც აღმოჩნდა და აღნიშნა, რომ მათ დასაძლევად აუცილებელია ახალი მიდგომების დანერგვა, თანამედროვე მეთოდებისა და მექანიზმების ამოქმედება და ციფრულ სამყაროში სწრაფი ადაპტირება.
მისივე თქმით, ეკონომიკის გაძლიერებისა და ადამიანური კაპიტალის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია პარტნიორებთან მეტი თანამშრომლობა, განსაკუთრებით კერძო სექტორთან. სწორედ ამ მიზნით, პირველად საქართველოში, პროფესიული უნარების სააგენტო დაფუძნდა, რომელთანაც უდიდესი ბიზნეს ასოციაციები და სამინისტროები აქტიურად იმუშავებენ.
თამარ ქიტიაშვილმა სამინისტროს 2017-2021 წლების სტრატეგიაზეც ისაუბრა, სადაც ასახულია იმ ციფრული ტრანსფორმაციისა და მდგრადობის კონცეფციები, რომელიც აუცილებელია საჭირო უნარ-ჩვევების გასავითარებლად. ამასთანავე, გადაიხედა და დაინერგა ახალი სასწავლო პროგრამები ზოგადი და პროფესიული განათლების ყველა საფეხურისთვის, რომლებიც ციფრული კომპეტენციებისა და მდგრადი აზროვნების საკითხებს მოიცავენ. ამ მიმართულებით და, ზოგადად, საქართველოს პროფესიული განათლებისა და უნარების განვითარების სისტემის რეფორმირების პროცესში გაწეული მხარდაჭერისთვის თამარ ქიტიაშვილმა ETF-ს განსაკუთრებულ მადლობა გადაუხადა.
მინისტრის მოადგილის თქმით, მდგრადი განვითარება უფრო მკაფიოდ აისახება ახალ 2022-2032 წლების სტრატეგიაში, რომელშიც მთელი ცხოვრების განმავლობაში სწავლა მთავარი და გამჭოლი კონცეფცია იქნება. რაც შეეხება გაციფრულება/დიგიტალიზაციას, ამ პროცესში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ციფრული უნარების განვითარებასა და სისტემის ეფექტიანობის გაძლიერებას.
საერთაშორისო ონლაინ კონფერენციაში ასევე მონაწილეობდნენ შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO), ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკისა (EBRD) და გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენლები.

The European Education Foundation (ETF) and UNESCO organized an international online conference on "Developing Lifelong Learning Systems: Skills for a Green and Inclusive Society in the Digital Age".
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia took part in the main discussion at the conference.
In her speech, the deputy minister focused on the challenges that our country has recently faced, noting that in order to overcome them, it is necessary to introduce new approaches, implement modern methods and mechanisms, and adapt quickly to the digital world.
According to her, more cooperation with partners, especially with the private sector is encouraged, especially in terms of enhancing the economy and developing human capital. For this purpose, for the first time in Georgia, a professional skills agency was established, with which the largest business associations and ministries will actively work.
Tamar Kitiashvili also spoke about the strategy of the Ministry for 2017-2021, which reflects the concepts of digital transformation and sustainability that are necessary to develop the necessary skills. In addition, new curricula were reviewed and introduced for all levels of general and vocational education, covering digital competencies and sustainable thinking. Tamar Kitiashvili thanked the ETF for its support in this direction and, in general, in the process of reforming the vocational education and skills development system of Georgia.
According to the deputy minister, sustainable development will be more clearly reflected in the new strategy for 2022-2032, in which lifelong learning will be the main and pervasive concept. As for digitization, a special attention will be paid to the development of digital skills and strengthening the efficiency of the system.
Representatives of the International Labor Organization (ILO), the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the United Nations Children's Fund (UNICEF) also participated in the international online conference.