საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე მასწავლებელთა და მასწავლებლობის მსურველთა გამოცდების მიმდინარეობას თბილისის 103-ე საჯარო სკოლაში გაეცნო. ეკატერინე დგებუაძემ პედაგოგებს წარმატება უსურვა და იმედი გამოთქვა, რომ თითოეული მათგანი გამოცდას წარმატებით დაძლევს, რაც მათ კარიერულ წინსვლაში დაეხმარება.
2021 წელს მასწავლებლებს კომპეტენციის დადასტურება შემდეგ საგნებში შეუძლიათ: ქართული ენა და ლიტერატურა, მათემატიკა, საზოგადოებრივი მეცნიერებები, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები, უცხოური ენები, ესთეტიკური აღზრდა, ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები. 14-16 ივლისს პრაქტიკოს მასწავლებლებს ასევე ჰქონდათ შესაძლებლობა, კომპეტენცია დაედასტურებინათ პროფესიულ უნარებში.
ტესტირება მათემატიკაში, საზოგადოებრივ მეცნიერებებში, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში, ესთეტიკური აღზრდის საგნებში, სპორტსა და ინფორმაციულ და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებში ტარდება რუსულ, სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზეც იმ პირებისთვის, რომლებიც ასწავლიან ან სურთ ასწავლონ არაქართულენოვან სკოლებში ან სექტორებზე.
საგამოცდო პროცესს მასწავლებლები და მასწავლებლობის მსურველი პირები 14 ივლისიდან შეუერთდნენ. მასწავლებლის საგნის გამოცდაზე და საგნობრივი და პროფესიული კომპეტენციების დასადასტურებლად რეგისტრაცია 28 700-ზე მეტმა მსურველმა გაიარა. მათგან 2 800-მდე მსურველი დარეგისტრირდა უფროსი სპეციალური მასწავლებლის გამოცდაზე, რომელიც წელს პირველად ტარდება.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წელს საგამოცდო პროცესს არ გამოეთიშებიან ის გამოსაცდელები, რომლებსაც გამოცდების მიმდინარეობისას კოვიდ-19-ის დიაგნოზი დაუდასტურდებათ. აღნიშნული სიახლე მასწავლებლებსა და მასწავლებლობის მსურველებსაც შეეხებათ. საგამოცდო პერიოდის დასრულებამდე მათთვის დამატებით შესაბამისი საგნის ერთი საგამოცდო სესია განისაზღვრება. ცენტრი უფლებამოსილია დამატებით სესიაზე მოიწვიოს გამოსაცდელები, ინფიცირებიდან არანაკლებ 14 დღის გასვლის შემდეგ. ამასთან, დამატებითი სესია თითო საგანში მხოლოდ ერთხელ გაიმართება. შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ ამ საგამოცდო სესიის მონაწილეთა განსაზღვრა მოხდება დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე.
შეგახსენებთ, რომ საგამოცდო ცენტრებში დაცულია ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული ყველა რეგულაცია. ცენტრები სრულად არის აღჭურვილი კონდიცირების სისტემით და უზრუნველყოფილია სპეციალური სივრცეები იმ გამოსაცდელებისათვის, რომელთაც ადგილზე აღენიშნებათ ტემპერატურა.

In 2021, teachers can prove their competence in the following subjects: Georgian language and literature, mathematics, social sciences, natural sciences, foreign languages, aesthetic education, information and communication technologies. On July 14-16, practicing teachers also had the opportunity to demonstrate competence in professional skills.
Testing in Mathematics, Social Sciences, Natural Sciences, Aesthetic Education, Sports, and Information and Communication Technologies is also conducted in Russian, Armenian, and Azerbaijani for those who teach or want to study in non-Georgian language schools.
Teachers and those interested in teaching joined the examination process on July 14. More than 28,700 applicants have registered for the Teacher Subject Test and to prove their subject and professional competencies. About 2,800 of them applied for the senior special education exam, which is being held for the first time this year.
It should be noted that in 2021, the exam process will not exclude those examiners who will be diagnosed with Covid-19 infection during the exams. Before the end of the examination period, one additional examination session of the relevant subject is scheduled for them. The Center is authorized to invite additional subjects for an additional session at least 14 days after infection is detected. However, the additional session will be held only once per subject. Participants in this examination session will be identified by the National Center for Assessment and Examinations based on information provided by the National Center for Disease Control and Public Health.
All the regulations developed by the Ministry of Health are observed in the examination centres. The centres are fully equipped with air conditioning system and special spaces are provided for the examiners who have the temperature on the ground.