საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციის დირექტორატის გენერალური დირექტორის მოადგილეს სინე რაცოს უმასპინძლა და მასთან ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ახალ ჩარჩო პროგრამაში Horizon Europe საქართველოს სრული ჩართულობის შესახებ ისაუბრა. მიხეილ ჩხენკელმა სინე რაცოს საქართველოში მეცნიერების განვითარების კუთხით გადადგმული ნაბიჯები დეტალურად გააცნო.
შეხვედრისას მიხეილ ჩხენკელმა ხაზი გაუსვა, რომ 3 მარტს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმოწერით, საქართველომ ევროკავშირში გაწევრიანების განაცხადი ოფიციალურად წარადგინა, რაც უმნიშვნელოვანესი ეტაპია ჩვენი ქვეყნის ევროპული ინტეგრაციის გზაზე. მინისტრმა იმედი გამოთქვა, რომ ეს პროცესი საქართველოს ევროპულ ოჯახში დაბრუნებით დაგვირგვინდება.
მიხეილ ჩხენკელმა სინე რაცოს ასევე აცნობა საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილების შესახებ, რომლის მიხედვით სკოლის მოსწავლეები, რომლებიც 2022 წლის 24 თებერვალს უკრაინაში დაწყებული საომარი მოქმედებების შედეგად, ვერ ახერხებენ უკრაინის სკოლებში ზოგადი განათლების მიღების გაგრძელებას და გამოხატავენ სურვილს, რომ სწავლა გააგრძელონ საქართველოში, სკოლებში გამარტივებული წესით ჩაირიცხებიან.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის უშუალო ჩართულობით, საქართველო ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ახალი ჩარჩო პროგრამის, Horizon Europe-ის წევრი გახდა და საქართველოში Horizon Europe-ის ეროვნული ოფისი დაფუძნდა, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯია ჩვენი ქვეყნის ევროპულ ოჯახში დასაბრუნებლად განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით.
მინისტრის აზრით, უმნიშვნელოვანესია, რომ ამ შეთანხმების საფუძველზე Horizon Europe-ის პროგრამის კონკურსებში საქართველოს წარმომადგენლები ისარგებლებენ ზუსტად ისეთივე პირობებითა და უფლებებით, როგორითაც ევროკავშირის ქვეყნების სამეცნიერო და ინოვაციების სფეროს წარმომადგენლები სარგებლობენ. შედეგად, საქართველოს უნივერსიტეტებსა და სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტებს შეეძლებათ, უხელმძღვანელონ მსხვილ საერთაშორისო სამეცნიერო კონსორციუმებს, ევროპელ კოლეგებთან თანამშრომლობით შეიმუშაონ და განახორციელონ საერთაშორისო სადოქტორო პროგრამები.
მიხეილ ჩხენკელმა იმედი გამოთქვა, რომ პროგრამის ფარგლებში შეიქმნება და განხორციელდება სამეცნიერო პროექტები ევროკავშირის წამყვან კვლევით ინსტიტუტებთან თანამშრომლობით, რაც მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციის ზრდას შეუწყობს ხელს.
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა სინე რაცოს განათლების სისტემის მთავარი მეგა-პროექტის, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კონცეფცია გააცნო, რომლის იდეის ავტორი ბატონი ბიძინა ივანიშვილია. სწორედ მისი და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედების შედეგად ქვეყანაში გაჩნდა მსოფლიო მასშტაბის აკადემიური და სამეცნიერო-კვლევითი სივრცე. მიხეილ ჩხენკელის შეფასებით, უნივერსიტეტს აქვს სწრაფად მზარდი რეიტინგი - 2021 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების საფუძველზე, საშუალო საკონკურსო ქულის მიხედვით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი სახელმწიფო უნივერსიტეტებს შორის პირველ ადგილს იკავებს.
შეხვედრისას მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ უნივერსიტეტის მაღალ სტანდარტსა და ინტერნაციონალიზაციის ხარისხს განაპირობებს ის მიდგომა, რაც აკადემიური პროგრამების შექმნას კონკრეტულ დარგში მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით გულისხმობს. გარდა ამისა, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ლექციებს ქართველ პროფესორებთან ერთად უცხოელებიც კითხულობენ.
სინე რაცოსთან შეხვედრისას მინისტრმა განსაკუთრებული ყურადღება ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში მეცნიერების განვითარების შესაძლებლობებზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ „ქართუ“ ფონდის დაფინანსებით, უნივერსიტეტის ბაზაზე დაარსდა ადრონული თერაპიის ცენტრი, რომელშიც განთავსდება ორი ციკლოტრონი - ერთი მოხმარდება სიმსივნის მკურნალობას, მეორე კი განკუთვნილი იქნება სამეცნიერო-კვლევითი პროცესისთვის სამედიცინო და ბირთვულ ფიზიკაში.
მინისტრის თქმით, ის ფაქტი, რომ ერთი ციკლოტრონი მთლიანად კვლევისთვის იქნება განკუთვნილი, განსაკუთრებულ დაინტერესებას იწვევს საერთაშორისო სამეცნიერო საზოგადოების მხრიდან. არაერთმა ცნობილმა უცხოელმა მეცნიერმა უკვე გამოთქვა სურვილი, ქართველ კოლეგებთან ერთად ჩაერთოს კვლევით პროცესში. მიხეილ ჩხენკელის შეფასებით, ადრონული თერაპიის ცენტრში ორი ციკლოტრონის განთავსება სტრატეგიული გადაწყვეტილებაა და მის განსავითარებლად ბოლო პერიოდში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები უკვე გადაიდგა. მინისტრის თქმით, ციკლოტრონების დამზადება მსოფლიოს ერთ-ერთ წამყვან კომპანიაში (IBA) მიმდინარეობს, შესაბამისად ადრონული თერაპიის ცენტრის განვითარება დასახული გეგმის მიხედვით ხორციელდება და პირველ პაციენტს კლინიკა 2024 წელს მიიღებს.
სინე რაცოსთან შეხვედრის დროს მიხეილ ჩხენკელმა იმედი გამოთქვა, რომ ადრონული თერაპიის ცენტრის ბაზაზე უცხოეთის კვლევითი დაწესებულებების ჩართულობით Horizon Europe-ის დაფინანსებული მრავალი პროექტი განხორციელდება, რადგან ადრონული თერაპიის ცენტრის საკვლევი თემატიკა ზუსტად ეხმიანება Horizon Europe-ის 2030 წლის მიზნებს, რომლის პრიორიტეტს სწორედ სიმსივნურ დაავადებებთან ბრძოლის მიმართულების პროექტების დაფინანსება წარმოადგენს. ამ მხრივ საქართველოს უნიკალური შესაძლებლობა ეძლევა, სამედიცინო ფიზიკაში წარმართული კვლევების მთავარი მონაწილე გახდეს და მსოფლიო მასშტაბით თავისი ღირსეული სიტყვა თქვას.
შეხვედრისას, მიხეილ ჩხენკელმა ასევე განაცხადა, რომ დაწყებულია საუნივერსიტეტო სამეცნიერო საგრანტო ოფისების ქსელის შექმნა, რომელიც ეტაპობრივად ყველა უნივერსიტეტს მოიცავს. მისი თქმით, რამდენიმე საჯარო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, მათ შორის ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტშიც უკვე გაიხსნა საგრანტო ოფისები, რომელთა ფუნქცია იქნება არა მხოლოდ ინფორმაციის გავრცელება ევროკავშირის კონკურსების შესახებ, არამედ მეცნიერთა ჯგუფების დახმარება კონკურენტუნარიანი საპროექტო განაცხადის მომზადებასა და შემდგომში მის მართვაში.
თავის მხრივ, ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციის დირექტორატის გენერალური დირექტორის მოადგილემ მინისტრს მადლობა პირადად გადაუხადა იმ ძალისხმევისათვის, რაც მან ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ახალ ჩარჩო პროგრამაში Horizon Europe საქართველოს გაწევრიანებისთვის გასწია. მისი თქმით, Horizon Europe-ის ეროვნული და რეგიონული ოფისების უმოკლეს დროში დაფუძნება სწორედ მინისტრისა და მთლიანად სამინისტროს გუნდის მუშაობის დამსახურებაა.
სინე რაცომ 17-18 მარტს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში გამართულ კონფერენციას „ევროკავშირი-საქართველო – საქართველოს სრული ჩართულობა პროგრამაში Horizon Europe“ მაღალი შეფასება მისცა და განაცხადა, რომ აღნიშნული ღონისძიება იყო ძალიან ინფორმაციული და პროდუქტიული ყველა დაინტერესებული მეცნიერისათვის. სტუმარმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველო არის პირველი ქვეყანა, რომელმაც ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ახალ ჩარჩო პროგრამაში Horizon Europe სრულად გაწევრიანების შემდეგ, საქართველო-ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ერთობლივი კომიტეტის პირველ შეხვედრას უმასპინძლა.
ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციის დირექტორატის გენერალური დირექტორის მოადგილე სინე რაცო საქართველოს სამუშაო ვიზიტით სტუმრობდა, რომლის ფარგლებშიც მონაწილეობა მიიღო 17-18 მარტს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში გამართულ კონფერენციაში „ევროკავშირი-საქართველო – საქართველოს სრული ჩართულობა პროგრამაში Horizon Europe“. ღონისძიება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა გახსნა და მასში მონაწილეობა ასევე მიიღეს ინოვაციების, კვლევის, კულტურის, განათლებისა და ახალგაზრდობის ევროკომისარმა მარია გაბრიელმა, ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში კარლ ჰარცელმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა, Horizon Europe-ის საქართველოს ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელმა მაია ოკუჯავამ, საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციისა და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლებმა და სხვა მოწვეულმა სტუმრებმა.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, hosted the Deputy Director-General of the European Commission for Research and Innovation, Signe Ratso, and discussed Georgia's full involvement in the new EU Framework Program for Research and Innovation, Horizon Europe. Mikheil Chkhenkeli presented the steps taken in the development of science in Georgia, in great detail.
During the meeting, Mikheil Chkhenkeli emphasized that on March 3, Georgia officially submitted its application to join the European Union, which is the most important stage on the path of our country's European integration. The Minister expressed hope that this process will be crowned with the return of Georgia to the European family.
Additionally, Mikheil Chkhenkeli also informed Signe Ratso about the decision of the Georgian government to enroll Ukrainian children at Georgian schools who due to a current Ukrainian crisis are unable to continue their education at home.
According to Mikheil Chkhenkeli, with the direct involvement of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, Georgia became a member of the new EU research and innovation framework program, Horizon Europe, and established the Horizon Europe National Office in Georgia, which is a very important step forward.
Moreover, according to the Minister, it is important that under this agreement, the representatives of Georgia in the competitions of the Horizon Europe program enjoy the exact same conditions and rights as the representatives of the field of science and innovation in the EU countries. As a result, Georgian universities and research institutes will be able to lead large international scientific consortia, develop and implement international doctoral programs in cooperation with European counterparts.
Mikheil Chkhenkeli expressed hope that the program will create and implement scientific projects in cooperation with leading research institutes in the EU, which will contribute to the growth of internationalization of science.
Furthermore, the Minister of Education and Science introduced the concept of Kutaisi International University, the main mega-project of Georgia, the author of which is Mr. Bidzina Ivanishvili. It was because of his and his family's extremely important contribution that a world-wide academic and scientific-research space emerged in the country. According to Mikheil Chkhenkeli, the university has a rapidly growing approval - based on the results of the 2021 Unified National Examinations. According to the average competition score, Kutaisi International University ranks first among state universities.
Also, during the meeting, the Minister also noted that the high standard of the university and the degree of internationalization are conditioned by the approach, which involves the creation of academic programs in cooperation with the world's leading universities in a specific field. In addition, lectures at the Kutaisi International University are given by foreign experts together with Georgian professors.
During the meeting with Signe Ratso, the Minister paid special attention to the opportunities for the development of science at Kutaisi International University and noted that owing to the funding by the Cartu Foundation, a Hadron Therapy Centre was established on the university premises. The Centre hosts two cyclotrons, which is used for cancer treatment and import research in nuclear physics.
According to Minister Chkhenkeli, the fact that one cyclotron is design completely for research and scientific purposes must be a particular interest to the international scientific community. Many well-known foreign scientists have already expressed a desire to get involved in the research process together with their Georgian colleagues. As the Minister stated, the placement of two cyclotrons in the Hadron Therapy Center is a strategic decision and important steps have been taken recently for its development. The production of the above-mentioned cyclotrons is well underway by one of the leading companies in the world – IBA. The development of the Hadron Therapy Centre is well in line with the time constraints, and it is scheduled to admit the first patient to the clinic in 2024.
Additionally, Mikheil Chkhenkeli expressed hope that many projects funded by Horizon Europe will be implemented with the involvement of foreign research institutions on the premises of the Therapy Centre. In this regard, Georgia is given a unique opportunity to become a major participant in studies in medical physics.
Within the scope of the meeting, Minister Chkhenkeli also stated that a network of university scientific grant offices has been set up, which will gradually cover all universities. According to him, grant offices have already been opened in several public higher education institutions, including Kutaisi International University, whose function will be not only to disseminate information about EU competitions, but also to assist scientific groups in preparing and managing a competitive project application.
For his part, the Deputy Director-General of the European Commission's Research and Innovation Directorate personally thanked the Minister for his efforts to ensure Georgia's accession to the new EU research and innovation framework program Horizon Europe. According to him, the establishment of Horizon Europe national and regional offices in the shortest possible time is the merit of the work of the Minister and the team of the Ministry as a whole.
Deputy Director-General Signe Ratso praised the conference "EU-Georgia - Full Involvement in Horizon Europe" held at Kutaisi International University on March 17-18 and said that the event was very informative and productive for all stakeholders involved. The guest also stressed that Georgia is the first country to host the first meeting of the EU-Georgia Joint Committee on Research and Innovation after full membership in the new EU Framework Program for Research and Innovation Horizon Europe.
Signe Ratso, Deputy Director General of the European Commission for Research and Innovation paid a working visit to Georgia, where he participated in the conference "EU-Georgia - Full Involvement in Horizon Europe" held at Kutaisi International University on March 17-18. The event was opened by the Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli and was attended by the European Commissioner for Innovation, Research, Culture, Education and Youth Maria Gabriel, EU Ambassador to Georgia Carl Hartzel, Deputy Minister of Education and Science Nunu Mitskevichi, Head of Horizon Europe Maia Okujava, representatives of the EU delegation and scientific circles in Georgia and other invited guests.