საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა „უნარების კვირეული 2023‘‘ გახსნა.
მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და საუბრისას პროფესიული განათლებისა და ადამიანური კაპიტალის განვითარების კუთხით საჯარო და კერძო პარტნიორობის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
გიორგი ამილახვარი: „პროფესიული განათლება არის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სექტორი ჩვენი ეკონომიკის განვითარების კუთხით. დღეს გავხსენით უნარების კვირეული – მნიშვნელოვანი ყოველწლიური ღონისძიება, რომლის ფარგლებშიც განვიხილავთ დარგში არსებულ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებს, ვმსჯელობთ სფეროს განვითარებასა და ხელმისაწვდომობაზე.
მთავარი ამოცანა, რაც დღეს პროფესიულ განათლებაში გვაქვს არის ის, რომ კიდევ უფრო დავაახლოოთ პროფესიული განათლება კერძო სექტორთან, დამსაქმებელთან და შევთავაზოთ მათ გაცილებით უფრო ეფექტიანი მექანიზმები დარგის განვითარების პროცესში ჩასართავად. სწორედ ამ მიზნით დაფუძნდა უნარების სააგენტო, რომლის მთავარი ფუნქციაა, კერძო სექტორთან აქტიური თანამშრომლობით, უპასუხოს საქართველოს შრომის ბაზრის მოთხოვნებს.
ჩვენი ამოცანა გახლავთ ქვეყნის მასშტაბით პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის ზრდა და კვალიფიციური კადრების მომზადება. ამ კუთხით აქტიურად ვმუშაობთ ჩვენს დასავლელ პარტნიორებთან ერთად. მინდა, მადლობა გადავუხადო თითოეულ მათგანს პროფესიული განათლების განვითარებაში შეტანილი უმნიშვნელოვანესი წვლილისთვის.
პროფესიული განათლება ეს არის პირდაპირი და უმოკლესი გზა დასაქმებისკენ და სწორედ ამიტომ, ჩვენს უმთავრეს პრიორიტეტს ამ სფეროს განვითარებაზე ზრუნვა წარმოადგენს.‘‘
უნარების კვირეულის გახსნის ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში პაველ ჰერჩინსკიმ და აშშ-ის ელჩმა საქართველოში კელი დეგნანმა.
„უნარებისა და განათლების მნიშვნელობა მდგრადი ეკონომიკური განვითარებისთვის უაღრესად კრიტიკულია. ჩვენი მიზანია დავეხმაროთ ათასობით ქართველს განავითარონ ახალი უნარები, ასევე შექმნან ან იპოვონ გრძელვადიანი დასაქმების შესაძლებლობები. ჩვენ სრულად ვუჭერთ მხარს მთავრობის ამბიციას, წინ წაწიოს განათლების რეფორმა, ნამდვილი ევროპული სულისკვეთებით. ამ კვირაში, ჩვენ გვექნება შესაძლებლობა, მოვისმინოთ „განათლება დასაქმებისთვის“ პროგრამის ფარგლებში მიღწეული წარმატებები არა მხოლოდ თბილისში, არამედ რეგიონებშიც, რომელსაც ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტები ახორციელებენ“, – განაცხადა პაველ ჰერჩინსკიმ.
კელი დეგნანი: „მოხარულნი ვართ, რომ დღეს განათლების მინისტრთან, ევროკავშირის ჩემს კოლეგასთან და სხვა პარტნიორებთან ერთად ვესწრებით უნარების კვირეულის გახსნას. მოგეხსენებათ, უკვე ხანგრძლივი პერიოდია ამერიკის შეერთებული შტატები მხარს უჭერს საქართველოს განათლების სისტემას, მათ შორის, პროფესიულ განათლებას, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია, იმისათვის რომ სამუშაო ძალამ შეიძინოს საჭირო უნარები, დასაქმდნენ მაღალანაზღაურებად სამსახურებში და მიაღწიონ კარიერულ განვითარებას.“
ღონისძიებაში მონაწილეობა ასევე მიიღეს საქართველოს პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის წევრმა მარიამ ლაშხმა, საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა გიორგი პერტაიამ და პროფესიული უნარების სააგენტოს გენერალურმა დირექტორმა თამარ ქიტიაშვილმა.
უნარების კვირეულის ფარგლებში დაგეგმილ ღონისძიებებს ათასზე მეტი მონაწილე დაესწრება. მათ შორის, საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტები, სახელმწიფო უწყებების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამოქალაქო სექტორის, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების, ასევე ბიზნეს ორგანიზაციებისა და სექტორული გაერთიანებების წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები.
საქართველოში უნარების კვირეული პროფესიული უნარების სააგენტოს ორგანიზებითა და პარტნიორი საერთაშორისო ორგანიზაციების მხარდაჭერით 24-30 აპრილს იმართება და მისი მთავარი მიზანია, პროფესიული განათლების ირგვლივ დაინტერესებული მხარეების გაერთიანება და განვითარების სამომავლო მიმართულებებზე ერთობლივი მსჯელობა.
უნარების კვირეული წარმოაჩენს პროფესიული განათლების კუთხით არსებულ საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას, ასევე ეროვნულ დონეზე მიღებულ წარმატებულ გამოცდილებას და აჩვენებს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია უნარების განვითარების სისტემა ქვეყნის ეკონომიკური და სოციალური გამოწვევების საპასუხოდ.
უნარების კვირეულის მხარდამჭერები არიან ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში და Skills4Jobs პროგრამა, ასევე პარტნიორი საერთაშორისო ორგანიზაციები: USAID-ის პროგრამა „დამსაქმებლები პროფესიული განათლებისთვის“, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) პროექტი „სოფლის მეურნეობაში პროფესიული განათლების სისტემის მოდერნიზება“, ევროკავშირის (EU) პროექტი „სიცოცხლის მანძილზე უკეთესი განათლების შესაძლებლობები ადგილობრივი პარტნიორობის მეშვეობით“ და ნორვეგიის მთავრობის პროექტი „LEAD: ლიდერობა, თანასწორობა, ადვოკატირება და დემოკრატია”, რომლებიც ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ.

The Minister of Education and Science of Georgia, Giorgi Amilakhvari opened the "Skills Week 2023".
The minister addressed the audience and focused on the importance of public and private partnership in terms of vocational education and human capital development.
Giorgi Amilakhvari: "Vocational education is one of the important sectors in the development of our economy. Today we launched Skills Week – an important annual event where we discuss the challenges and opportunities in the field, discuss the development and accessibility of the field.
The main task that we have in vocational education today is to bring vocational education even closer to the private sector, the employer, and to offer them much more effective mechanisms to involve in the development process of the field. It is for this purpose that the Skills Agency was founded, whose main function is to respond to the demands of the Georgian labour market in active cooperation with the private sector.
Our task is to increase access to vocational education throughout the country and train qualified personnel. In this regard, we are actively working together with our Western partners. I would like to thank each of them for their important contribution to the development of professional education.
Vocational education is the direct and shortest way to employment, and that is why our main priority is to take care of the development of this field.
European Union Ambassador to Georgia - Pavel Herczynski and US Ambassador to Georgia Kelly Degnan addressed the audience at the opening event of the Skills Week.
“The importance of skills and education for sustainable economic development is extremely critical. Our goal is to help thousands of Georgians develop new skills, as well as create or find long-term employment opportunities. We fully support the Government's ambition to push forward education reform in a true European spirit. This week, we will have the opportunity to hear the successes achieved within the framework of the "Education for Employment" program, not only in Tbilisi, but also in the regions, which are implemented by the projects financed by the European Union" - stated Pavel Herczynski.
Kelly Degnan: “We are delighted to be joining the Education Minister, my EU counterpart and other partners today to launch Skills Week. As you know, the United States of America has been supporting Georgia's education system for a long time, including vocational education, which is very important for the workforce to acquire the necessary skills, to be employed in high-paying jobs and to achieve career development.
Member of the Education and Science Committee of the Parliament of Georgia - Mariam Lashkhi, President of the Georgian Chamber of Commerce and Industry Giorgi Pertaia and General Director of the Vocational Skills Agency, Tamar Kitiashvili also attended the event.
More than a thousand participants will attend the events planned within the framework of the Skills Week. Among them, international and local experts, representatives of state agencies, international organizations, civil sector, vocational educational institutions, as well as business organizations and sector unions and other interested individuals.
The Skills Week in Georgia is organized by the Vocational Skills Agency and supported by partner international organizations and is held on April 24-30, and its main goal is to unite interested parties around vocational education and discuss future directions of development.
Skills Week showcases international best practices in vocational education, as well as successful experiences at the national level, and shows how important the skills development system is in responding to the country's economic and social challenges.
Supporters of the Skills Week are the Representation of the European Union in Georgia and the Skills4Jobs program, as well as partner international organizations: the USAID program "Employers for Vocational Education", the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), project "Modernization of the Vocational Education System in Agriculture", the European Union (EU) project " Better lifelong learning opportunities through local partnerships' and the Norwegian government project 'LEAD: Leadership, Equality, Advocacy and Democracy', implemented by the United Nations Development Program (UNDP).