შეხვედრაზე მხარეებმა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ახალ ჩარჩო პროგრამაში Horizon Europe საქართველოს სრული ჩართულობის გაძლიერების საკითხები და ამ მიმართულებით სამომავლო გეგმები განიხილეს.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციის დირექტორატის გენერალური დირექტორის მოადგილეს Horizon Europe-ის საქართველოს ეროვნული ოფისის დაფუძნებაში შეტანილი დიდი წვლილისა და მხარდაჭერისთვის. გიორგი ამილახვარის თქმით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სისტემის ინტერნაციონალიზაციის კუთხით ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციის დირექტორატის ხელშეწყობა მართლაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საქართველოში სამეცნიერო კვლევების ხარისხის გაუმჯობესების საკითხს. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ამ მიმართულებით საქართველოს მთავრობა არაერთ ინიციატივას ახორციელებს.
თავის მხრივ, ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციის დირექტორატის გენერალური დირექტორის მოადგილემ დადებითად შეაფასა საქართველოს მთავრობის მიერ მეცნიერებისა და კვლევების გაძლიერების მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები და ქართულ მხარესთან აქტიური თანამშრომლობის გაგრძელების მზაობა გამოთქვა.

During the meeting, the sides discussed the issues of strengthening Georgia's full participation in the new EU research and innovation framework program - Horizon Europe and the future plans in that direction.
The Minister thanked the Deputy Director General for her great contribution and support in the establishment of the Georgian national office of Horizon Europe. According to Giorgi Amilakhvari, the support of the Directorate General of Research and Innovation of the European Commission in internationalization of education and science system of Georgia is of particularly importance.
During the meeting, the topic of improving the quality and efficiency of scientific research in Georgia was also discussed. As the Minister noted, the government of Georgia is implementing a number of initiatives in this direction.
On his part, the Deputy Director General positively assessed the steps taken by the Georgian government in the direction of strengthening science and research sector and expressed her readiness to continue active cooperation with the Georgian side.