მინისტრთან მიღებაზე მოწვეულნი იყვნენ: ნათელა კირვალიძე თბილისის №156 საჯარო სკოლის რუსული ენის პედაგოგი, ზაზა მელიქიძე რუსთავის №26 საჯარო სკოლის მათემატიკის მასწავლებელი, ირმა ჯიშიაშვილი თბილისის №51 საჯარო სკოლის რუსული ენის პედაგოგი, ნინო ბერაძე თბილისის № I საჯარო სკოლის ქართული ენის პედაგოგი და მაია თევდორაშვილი თბილისის №42 საჯარო სკოლის მათემატიკის მასწავლებელი.
დიმიტრი შაშკინმა პედაგოგებს, როელთაც მასწავლებელთა სასერტიფიკატო გამოცდები გაიარეს და ცოდნის მაღალი დონე აჩვენეს, მადლობა გადაუხადა და მომავალი წარმატებები უსურვა.
სერტიფიცირებული მასწავლებლები ახალი სასწავლო წლიდან გაზრდილ ანაზღაურებას მიიღებენ, იმუშავებენ მენტორ მასწავლებლებად და შესაძლებლობა მიეცემათ სამინისტროს მიერ ინიცირებულ სხვადასხვა პროგრამებში ჩაერთონ.

Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini awarded with certificates and personal computers several teachers who successfully passed the certification exams.
Teacher of Russian language of Tbilisi Public School №156, Natela Kirvalidze, teacher of mathematics of Rustavi Public School №26, Zaza Melikidze, teacher of Russian language of Tbilisi Public School №51, Irma Jishiashvili, teacher of Georgian language of Tbilisi Public School №1, Nino Beradze and teacher of mathematics of Tbilisi Public School №42, Maia Tevdorashvili were invited for the reception at the Ministry.
Dimitri Shashkini thanked the teachers who accepted the proposal of the government, took part in the certification exams and showed the high level of knowledge. Minister wished them success.
Certified teachers will receive raised salary from the new academic year. They will be able to work as mentor-teachers and participate in different programs, initiated by the Ministry.