შეხვედრა სამუშაო რეჟიმში წარიმართა, მინისტრმა მონაწილეებს თავდაპირველად ყველა ის საიხლე გააცნო, რაზეც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ამ ეტაპზე მუშაობს და მომავალში გეგმავს. დიმიტრი შაშკინი ასევე დაინტერესდა უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებათა საქმიანობით, არსებული პრობლემებითა და განვითარების სამომავლო გეგმებით.
მინისტრმა უმაღლეს სასაწვლო დაწესებულებათა ხელმძღვანელებს თავისი მოსაზრებები გააცნო უმაღლესი განათლების სფეროში გასატარებელ ღონისძიებებთან დაკავშირებით. კერძოდ: ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემური (ლიცენზირება, აკრედიტაცია) პრობლემების მოგვარება, უნივერსიტეტების დოტაციური განვითარების სქემის ცვლილება, პროგრამული დაფინანსების კომპონენტის გაძლიერება, სპორტული საქმიანობის კურსის შემოღება და სხვა.
დიმიტრი შაშკინმა ამ მიმართულებით შეხვედრის თითოეული მონაწილის ხედვა მოისმინა და როგორც განაცხადა, გეგმების შემუშავების პროცესში მათი პოზიცია სამინისტროს მიერ გათვალისწინებული იქნება. მინისტრის განცხადებით, სამუშაო შეხვედრები რექტორებთან მომავალშიც სისტემატურად გაიმართება.

During the working meeting, the Minister talked about the current and upcoming initiatives of the Ministry of Education and Science to be carried out in 2010-2011. Dimitri Shashkini also inquired the activities of the higher educational institutions, their concerns and future development plans.
The Minister presented his views and proposed number of initiatives to be carried out in higher education: solving the problems regarding quality assurance systems (licensing, accreditation); modifying the scheme of universities dotation development, enhancing the programs financing component, adopting sport activities.
The Minister listened to the opinions of each participant and stated that the Ministry was ready to take their positions into account while implementing the above mentioned plans. The similar meetings with the rectors of higher educational institutions will be held regularly, stressed the Minister.