საქართველოს ვიცე–პრემიერმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი მარგველაშვილმა საქართველოს პრემიერ–მინისტრის ბიძინა ივანიშვილის სახელით აკაკის სახლ–მუზეუმს მგოსნის ხელჯოხი გადასცა.
ხელჯოხი, რაჭა–ლეჩხუმში მოგზაურობისას პოეტმა არტემ შიშინაშვილის ოჯახს უსახსოვრა. ნივთი 100 წლის განმავლობაში შიშინაშვილების ოჯახში ინახებოდა. წელს კი, მამუკა შიშინაშვილმა ოჯახური რელიკვია პატივისცემის ნიშნად ბიძინა ივანიშვილს საჩუქრად გადასცა.
საქართველოს პრემიერ–მინისტრის გადაწყვეტილებით ამიერიდან ძვირფასი სახსოვარი, როგორც მნიშვნელოვანი ექსპონატი და ქართველი ხალხის საკუთრება აკაკი წერეთლის სახლ–მუზეუმში დაიდებს ბინას.
აკაკის 173–ე წლისთავთან დაკავშირებით, ლიტერატურის ინსტიტუტი აკაკი წერეთლის ოცტომეულს გამოსცემს. ამავე დღეს პირველი სამი ტომის პრეზენტაციაც გაიმართა.
სხვიტორში ღონისძიებას პარლამენტის ვიცე–სპიკერი მანანა კობახიძე, ბიზნესმენი ლევან ვასაძე, ლიტერატურის ინსტიტუტის დირექტორი ირმა რატიანი და სხვა საპატიო სტუმრები დაესწრნენ.

The poet gave the walking stick as a present to Artem Shishinashvili’s family when he was travelling in Lacha-Lechkhumi. The stick has been preserved in the family for 100 years. Mamuka Shishinashvili handed over the family relic to Bidzina Ivanishvili as a gift.
According to the decision of the Prime Minister, the walking stick is a property of Georgian people and will be preserved in Akaki Tsereteli Museum.
Literature Institute is publishing twenty volume collection of Akaki Tsereteli’s works. This process is connected with the event of 173 year anniversary of Akaki Tsereteli’s day of birth. First three volumes were presented at the event.
Vice speaker of the Parliament Manana Kobakhidze, businessman Levan Vasadze, Director of Literature Institute Irma Ratiani and other honorable guests attended the event in Skhvitori.