საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე ბაკურიანის საზაფხულო სკოლის მონაწილე სტუდენტებს შეხვდა და მათთან ერთად, უცხოელი პროფესორების ლექცია-სემინარებს დაესწრო.
„საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტებში ფილოსოფიისა და სოციოლოგიის მიმართულებების ხელშეწყობის პროექტის (2013-2015)“ ფარგლებში, დაბა ბაკურიანში, 15-დან 26 აგვისტოს ჩათვლით, საზაფხულო სკოლა იმართება თემაზე – აღიარებისა და პასუხისმგებლობის პრობლემები გერმანულ იდეალიზმში და მათი გავლენა თანამედროვე სოციალურ თეორიებზე.
საზაფხულო სკოლაში ლექცია-სემინარებს ფილოსოფიისა და სოციალური თეორიის დარგში ევროპასა და ამერიკაში მოღვაწე პროფესორები და დოცენტები (ლუდვიგ ზიპი, გეორგ ლომანი, ნიკლაუს ლარგიერი, იოჰანეს ვაისი, თეო კობუში და შტეფან ციმერმანი) აგრეთვე, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტების პროფესორები (მამუკა ბერიაშვილი, ლევან გიგინეიშვილი, გოგი გვახარია და მაკა ლაშხია) ატარებენ. ლექციები გერმანულ ენაზე, თანმიმდევრული ქართული თარგმანის თანხლებით მიმდინარეობს.
საზაფხულო სკოლის მონაწილეთა შერჩევა ესეების კონკურსის საფუძველზე მოხდა. სულ საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობისთვის ფილოსოფიისა და სოციალურ მეცნიერებათა მიმართულების 27 სტუდენტი შეირჩა როგორც თბილისის, ასევე ბათუმის, ქუთაისისა და ზუგდიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტებიდან.
საზაფხულო სკოლის აკადემიურ მხარდაჭერას კასელის (გერმანია) უნივერსიტეტი და ბონის (გერმანია) ფილოსოფიის ინსტიტუტი უზრუნველყოფს, ფინანსურ უზრუნველყოფას კი ახორციელებს:

Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze held a meeting with participants of Bakuriani Summer School and attended a lecture-seminar of a foreign lecturer together with the students. Within the framework of the Project “Support of Philosophy and Sociology in Georgian State Universities (2013-2015)” a Summer School is being held in Bakuriani from August 15 to 26. The topic of the Summer School is problems of recognition and responsibility in German idealism and their influence on modern theories.”
Lecture –seminars are conducted by professors working in Europe and America (Ludwig Siep, Georg Loman, Niklaus Largier, Johannes Weiss, Theo Kobusch and Stefan Zimmerman) as well as, by the Professors of Tbilisi State University (Mamuka Beriashvili, Levan Gigineishvili, Gogi Gvakharia and Maka Lashkhia). Lectures are in German language with simultaneous Georgian translation.
Selection of Summer School participants was held based on the essay competition. 27 students were selected in total from State Universities of Tbilisi, Batumi, Kutaisi and Zugdidi.
Academic support of the Summer School is provided by University of Kassel (Germany) and Bonn Institute of Philosophy (Germany). Financial support is provided by: