პირველად საქართველოში მრავალპროფილიანი, მაღალი პროფესიონალებით დაკომპლექტებული საუნივერსიტეტო კლინიკა ამოქმედდა, სადაც სტუდენტები და რეზიდენტები, თეორიულ ცოდნასთან ერთად, პრაქტიკულ უნარ-ჩვევებს შეიძენენ, აკადემიურ პერსონალს კი, თანამედროვე კვლევების ჩატარების შესაძლებლობა მიეცემა.
თბილისის სამედიცინო უნივერსიტეტის პირველი საუნივერსიტეტო მრავალპროფილიანი კლინიკა საქართველოს პრემიერ მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან თამარ სანიკიძესთან და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრთან დავით სერგეენკოსთან ერთად გახსნა. კლინიკა გათვლილია 185 საწოლზე და აღჭურვილია თანამედროვე ლაბორატორიით, რადიოლოგიური დიაგნოსტიკისა და მაღალტექნოლოგიური სამედიცინო კვლევებისათვის საჭირო აპარატურით.
საუნივერსიტეტო კლინიკაში მზადებას გაივლის და პრაქტიკულ უნარ–ჩვევებს დაეუფლება 6000–ზე მეტი ქართველი და 2000–მდე უცხოელი სტუდენტი. ამასთანავე, საუნივერსიტეტო კლინიკა, სადაც 600 თანამშრომელი დასაქმდა, მაღალი დონის სამედიცინო მომსახურებით უზრუნველყოფს არამარტო თბილისის, არამედ მთლიანად საქართველოს მოსახლეობას.
სასწავლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. ამ მიმართულებით, სამინისტრო არაერთ მასშტაბურ პროექტს ახორციელებს. მათ შორისაა თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის მრავალპროფილური საუნივერსიტეტო კლინიკის (ყოფილი მე-8 საავადმყოფო) გამართვა და აღჭურვა. კონკურენტუნარიანი, კვალიფიციური ექიმების და ექთნების მოსამზადებლად აუცილებელია თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი საუნივერსიტეტო კლინიკის არსებობა.
საუნივერსიტეტო კლინიკა უზრუნველყოფს სტუდენტთა განათლების დონის ამაღლებას, პრაქტიკული უნარ–ჩვევების შეძენას და კლინიკური გამოცდილების მიღებას, რაც ასე მნიშვნელოვანია მედიცინის სფეროში მომავალი დასაქმების და წარმატებული საქმიანობის თვალსაზრისით.
კლინიკაში, რომელიც ადაპტირებულია სასწავლო მიზნებისათვის, განთავსდა 20–მდე კლინიკური დეპარტამენტი/მიმართულება (კათედრა), რომელთა განკარგულებაშია 5 სალექციო აუდიტორია და 70 სასწავლო ოთახი. საუნივერსიტეტო კლინიკაში, სტუდენტებთან ერთად, პროფესიულ მზადებას გადიან რეზიდენტებიც.
კლინიკაში ფუნქციონირებს შემდეგი სამსახურები: გადაუდებელი მედიცინის სამსახური (EMERGENCY); კლინიკური ლაბორატორია; რადიოლოგიური დიაგნოსტიკა (რენტგენი, ენდოსკოპია, ექოსკოპია, კოპიუტერული ტომოგრაფია, მაგნიტურ-რეზონანსული ტომოგრაფია); ამბულატორია; ტრანსფუზიოლოგიური სამსახური; ქირურგიული პროფილის სამსახურები; ნეიროქირურგია; ტრავმატოლოგია; ყბა-სახის ქირურგია; უროლოგია (ლაპარასკოპიით); ოტორინოლარინგოლოგია; თვალის სნეულებები; მეან-გინეკოლოგია (ლაპარასკოპიით); თერაპიული პროფილის სამსახურები; ანესთეზიოლოგია–რეანიმატოლოგია; საოპერაციო ბლოკი 2 (ორი) გადაუდებელი და 5 (ხუთი) გეგმიური საოპერაციოთი. საუნივერსიტეტო კლინიკის სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე და კლინიკის აღჭურვაზე დაახლოებით, 20 000 000 (ოცი მილიონი) ლარი დაიხარჯა. “ეს არის ჩვენი მთავრობის და სამედიცინო უნივერსიტეტის მიერ განხორციელებეული ერთობლივი პროექტი, რომელიც უკვე დაჯდა 20 მილიონი, საბოლოო ჯამში დაჯდება 25 მილიონი. 5 მილიონი ჩვენ ბიუჯეტიდან გამოვყავით” - აღნიშნა პრემიერ-მინისტრმა.
საუნივერსიტეტო კლინიკაში დღეს პრემიერ მინისტრის თავმჯდომარეობით კვლევებისა და ინოვაციების საბჭოს მეორე გასვლითი სხდომა გაიმართა, სადაც საბჭოს წევრებმა იმსჯელეს მეცნიერების განვითარების კონკრეტულ ნაბიჯებზე, მათ შორის, უნივერსიტეტებში არსებული კვლევითი დაწესებულებების ავტონომიურობისა და მეცნიერების სტატუსის განსაზღვრის გზებზე. სხდომაზე ასევე ყურადღება გამახვილდა იმ გეგმაზე, რომლის საშუალებითაც კვლევითი დაწესებულებები ჩაერთვებიან უნივერსიტეტების საქმიანობაში სადოქტორო პროგრამების შემუშავებისა და განხორციელების კუთხით.
კვლევებისა და ინოვაციების საბჭო, რომელსაც პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ხელმძღვანელობს, საქართველოს მთავრობის დადგენილებით შეიქმნა. საბჭოს შემადგენლობაში შედიან აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების, ბიზნესის წარმომადგენლები და ცნობილი ქართველი მეცნიერები.

The Prime Minister, the Minister of Education and Science Tamar Sanikidze and the Minister of Labor, Health and Social Protection, officially opened the first multi-university clinic at the medical university. The clinic is designed for 185 beds and is equipped with modern laboratory, radiological diagnostics and high-tech equipment needed for medical research.
University Hospital will prepare more than 6,000 local and 2,000 foreign students, who will acquire practical skills. At the same time, the University Hospital, where 600 workers are employed, will provide a high level of medical care not only for Tbilisi, but also for the entire population of Georgia.
Educational and Scientific Infrastructure Rehabilitation is one of the top priorities of the Ministry of Education and Science of Georgia. In this regard, there are a number of large-scale projects. They include a multi-university clinic of Tbilisi State Medical University (formerly the 8th hospital) holding and equipping. Competitive, qualified doctors and nurses preparation for the necessary existence of the modern university clinic.
University Hospital provides the training of students' practical skills and clinical experience, which is so important for the future of employment and successful work in the field of medicine.
The clinic, which is adapted for educational purposes, is housed in 20 clinical department / direction (Chair), 5 lecture halls and 70 training rooms. University Hospital, together with students, residents will undergo professional training.
The clinic has the following departments: Department of Emergency Medicine (EMERGENCY); Clinical Laboratory; Radiological diagnostic (X-ray, endoscopy, ultrasound, computer tomography, magnetic resonance imaging); Ambulatory; Trans physiological service; Profile surgical services; Neurosurgery; Traumatology; Maxillofacial Surgery; Urology (laparoscopy); Otorhinolaryngology; Eye diseases; Obstetrics and Gynecology (laparoscopy); Therapeutic profile of services; Anesthesiology and Resuscitation; Operating Units 2 (two) Emergency and 5 (five) regular theater for. University Clinic and Rehabilitation Clinic of approximately 20 000 000 (twenty million) were spent on. "This is our government and the Medical University, carried out by the joint project, which has cost 20 million, ultimately cost 25 million. 5 million we have allocated a budget "- the Prime Minister said.
Today, at the University Hospital, Research and Innovation Council chaired by the Prime Minister, had the second session held, where the Council members discussed the development of specific steps, including the universities and scientific research institutions autonomy status. The meeting also focused on the plan, which will allow research institutions involved in the development to implement activities in doctoral programs.
Research and Innovation Council, which is chaired by the Prime Minister of Georgia, was established by the decree of the Georgian government. The Council is composed of representatives of the executive and legislative branches of the government, business representatives and famous scientists.