120 მოსწავლეზე გათვლილი სკოლის მშენებლობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი იყო სოფლისთვის ვინაიდან, სკოლის ძველი შენობის დიდი ნაწილი მძიმე ავარიულ მდგომარეობაში იყო და სიცოცხლისთვის საფრთხის შემცველი. მოსწავლეთა უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, ახალი სკოლის მშენებლობის დასრულებამდე, მოსწავლეთა შენობის უსაფრთხო ნაწილში გადაყვანა და ავარიული ნაწილის სრული იზოლირება გახდა საჭირო. სოფელ ბუღაშენში ახალი სკოლა გაცილებით უკეთეს და ხელსაყრელ ადგილზე აშენდა.
აღსანიშნავია, რომ ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფელში, მკაცრი კლიმატური პირობებია და ზამთარში აქ ტემპერატურა მინუს ოცდაათ გრადუსს აღწევს. ამის გათვალისწინებით, ბუღაშენის საჯარო სკოლა ერთ-ერთი პირველია, რომლის ასაშენებლადაც გამოყენებული იქნა ენერგოეფექტური მასალა, რომელიც დაზოგავს ენერგიას და გათბობისთვის გაწეული ხარჯი მნიშვნელოვნად შემცირდება.
სკოლა ადაპტირებულია სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის, აღჭურვილია თანამედროვე სასკოლო და საოფისე ინვენტარით, აქვს თანამედროვე გათბობის სისტემა, ბიბლიოთეკა, ექიმის კაბინეტი და ღია სპორტული მოედანი.
2013 წლიდან დღემდე 9 საჯარო სკოლისა და 1 პროფესიული სასწავლებლის მშენებლობა განხორციელდა. მიმდინარეობს 11 საჯარო სკოლის მშენებლობა და 18 საჯაო სკოლის პროექტირება, აქედან 4 საჯარო სკოლის მშენებლობა 2015 წელსვე დაიწყება, დანარჩენი 14 სკოლა 2016 წელს აშენდება.
2015 წლიდან დღემდე, რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 1089 საჯარო სკოლას, ახალი სასწავლო წლისთვის კიდევ 225 სკოლაში განხორციელდება სარეაბილიტაციო სამუშაოები. მოეწყო 100 სამედიცინო ოთახი, 187 სკოლაში სამედიცინო კაბინეტების მოწყობა მიმდინარეობს.

Construction of the school for 120 students was vital for the village, because the most part of the old school building was in state of emergency and dangerous for life. For the security of students, before the construction of a new school was finished, it was necessary to transfer them to the safe part of the building and isolate the damaged part. The new school in Bughasheni is built on much better and favorable place.
It is notable that there are heavy climate conditions in the village that is populated by the ethnical minorities and in winter the temperature is more than minus thirty degrees. Taking this into consideration, public school of Bughasheni is one of the first to be built by using energy efficient materials, which will save the energy and reduce the expenses for heating.
The school is adapted for the students with special needs, is equipped with modern school and office inventory, has a modern heating system, a library, a doctor’s office and an open play ground.
9 public schools and 1 vocational education facility have been built since 2013. 11 public schools are being constructed and 18 public schools are being designed. Construction of four public schools out of 18 will start in 2015; other 14 will be constructed in 2016.
1089 public schools have been rehabilitated since 2015. 225 more schools will be rehabilitated for a new academic year. 100 medical rooms have been created. Medical rooms are being created in 187 schools.