პანკისის ხეობაში 7 საჯარო სკოლა ფუნქციონირებს 1430-მდე მოსწავლითა და 183 მასწავლებლით. აქედან 5 სკოლაა, სადაც ეთნიკური ქისტები და ჩეჩნები სწავლობენ, სწავლა აქ ქართულ ენაზე მიმდინარეობს, ერთ სკოლაში რუსული სექტორი ფუნქციონირებს. „სკოლების ხელმისაწვდომობის ქვეპროგრამაში“ 5 სკოლაა ჩართული და შესაბამისად, ამ სკოლის მოსწავლეები სატრანსპორტო მომსახურებით სარგებლობენ. 2013-2014 წლებში ხეობის სამ სკოლას ნაწილობრივი რეაბილიტაცია აქვს გავლილი, ორი სკოლა სრულადაა რეაბილიტირებული, სკოლები ასევე აღჭურვილია ახალი ინვენტარით, ყველა საჯარო სკოლა უზრუნველყოფილია ინტერნეტმომსახურებით.
პანკისის ხეობის სკოლებში დამატებით ინფრასტრუქტურულ პროექტებს სამინისტრო 2015 წელსაც განახორციელებს იმ მოთხოვნების გათვალისწინებით, რაც სკოლებმა წარმოადგინეს და რა საჭიროებებიც სამინისტროს ინფრასტრუქტურის სამსახურმა გამოავლინა. რაც შეეხება ახალ სასკოლო პროექტებს, ამ ეტაპზე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ხეობის სკოლების მიერ წარმოდგენილ 6 სასკოლო პროექტს დააფინანსებს:
ზემოაღნიშნულ სკოლებსა და ხეობის დარჩენილ ორ სკოლაში დამატებით ექვსი პროექტის დაფინანსება იგეგმება.
პანკისის ხეობაში სასკოლო ცხოვრება ისევე სრულფასოვნად მიმდინარეობს, როგორც საქართველოს ნებისმიერი ქალაქის თუ სოფლის სკოლაში, პანკისელი მოსწავლეები მონაწილეობენ სამინისტროს მიერ ორგანიზებულ სხვადასხვა პროგრამებსა და კონკურსებში, ასევე წარმატებით მონაწილეობენ ერთიან ეროვნულ გამოცდებში, ხუთი სკოლიდან ორ სკოლას სერტიფიცირებული დირექტორი ჰყავს, სასერტიფიკატო გამოცდებში მონაწილეობენ მასწავლებლებიც, ასევე გადიან მასწავლებლის სახლის მიერ ორგანიზებულ ტრენინგებს თბილისში და ადგილზეც.

7 schools function in Pankisi Gorge with 1430 students and 183 teachers. Ethnic Kists and Chechens are studying in 5 of these schools. Learning process is in Georgian Language, there is a Russian sector in one of the schools. 5 schools are involved in the “Subprogram of Accessibility of Schools”, accordingly the students of these schools are provided with the transportation services. During 2013-2014 three schools of the Gorge were partially rehabilitated, 2 schools are fully restored. Also, schools are provided with new equipment, all public schools are provided with internet services.
Based on the requirements provided by the schools and needs that were discovered by the infrastructure service of the Ministry, additional infrastructural projects are planned for the schools of Pankisi Gorge in 2015. As for the school projects, at this stage, the Ministry of Education and Science of Georgia will finance 6 school projects presented by the schools of Pankisi Gorge:
Funding of additional six projects for the above mentioned and other two schools is planned.
School life in Pankisi Gorge is as accomplished as in any other schools in Georgian cities or villages. The students from Pankisi participate in various programs and contests organized by the Ministry, also they successfully participate in the United National Exams. Two schools out of five have certified directors, the teachers also participate in the certificate exams, also they are having trainings in Tbilisi as well as locally, organized by Teacher’s House.