სკოლების რეაბილიტაციის პროცესი საჭიროებების მიხედვით დაიგეგმა და მინისტრის განცხადებით, ორ ეტაპად მიმდინარეობს. ძირითადი ეს არის ფუნდამენტური რეაბილიტაცია და შიდა სამუშაოები და პარალელურ რეჟიმში, ახალი სკოლების მშენებლობა და აღჭურვა.
სარეაბილიტაციო გეგმის მიხედვით, 2016-2017 წლისათვის ყველა საჯარო სკოლაში დასრულებული იქნება ძირითადი ფუნდამენტური სამუშაოები. მნიშვნელოვანია, რომ ფუნდამენტური რეაბილიტაციის პროცესში მიმდინარეობს შენობების ადაპტაცია ინკლუზიური განათლების სრულფასოვნად განხორციელებისათვის.
რაც შეეხება სტატისტიკას:
2015 წელს განხორციელდება:
განხორციელებული ინფრასტრუქტურული პროქტებით 300 000-მდე მოსწავლეს მნიშვნელოვნად გაუუმჯობესდა სასწავლო გარემო, რაც უკეთესი სასწავლო შედეგების აუცილებელი წინაპირობაა.
სასწავლო ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტს საქართველოს განათელებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოც ახორციელებს აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) მეორე, 140 მილიონი აშშ დოლარის კომპაქტის ფარგლებში. პროექტის მიზანია სკოლებში სასწავლო გარემოს გაუმჯობესება და ხელმისაწვდომობის გაზრდა. პროექტი ასევე ითვალისწინებს სკოლების ინფრასტრუქტურის მოვლა - პატრონობის (Operations and Maintenance - O&M) სისტემის შემუშავებას.
მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში, კომპაქტის ფარგლებში დაგეგმილია 100-მდე საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია. აქედან, 30-მდე საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია 2015 წელს იგეგმება. 2015 წლის სარეაბილიტაციო სეზონი მოიცავს საჯარო სკოლებს მცხეთა-მთიანეთის, შიდა ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის და რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონებში.

Planning of a school rehabilitation process was a necessity and it is divided on two stages. Mainly, it is a fundamental rehabilitation and interior works and in a parallel regime, new schools are being built and equipped.
According to rehabilitation plan fundamental works will have been finished in all schools by 2016-2017. It is important that during the fundamental rehabilitation the school building are being adapted for inclusive education.
Statistics:
In 2015:
Approximately 300 000 students have better conditions and environment for study now ant that is a premise for improved study results.
The project of developing an educational infrastructure is promoted by Millennium Challenge Account – Georgia together with the Ministry of Education and Science of Georgia in scope of the second 140 million dollars compact of the USA Millennium Challenge Corporation (MCC). The goal of the project is to improve a studying environment and availability. Project also concerns maintenance of infrastructure systems (Operations and Maintenance - O&M).
Rehabilitation of 100 schools is planned by the compact during next four years. 30 of those schools are to be rehabilitated in 2015. A rehabilitation season of 2015 includes schools in regions of Mtskheta-Mtianeti, Shida Kartly, Samtskhe-Javakhety and Racha-Lechkhumi.