საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა დავით სერგეენკომ პროფესიული კოლეჯი „მერმისი“ დაათვალიერეს, სტუდენტებს შეხვდნენ და ჟურნალისტებთან იმ ერთობლივი პროექტის მიმდინარეობაზე ისაუბრეს, რომელიც ზრდასრული ადამიანების კვალიფიკაციის ამაღლებით და ახალი პროფესიის დაუფლებით, მათი დასაქმების ხელშეწყობას ითვალისწინებს.
დღეს, პროფესიული განათლება და კვალიფიკაციის მიღება ხელმისაწვდომია ყველა ასაკის ადამიანისთვის. საქართველოს მთავრობამ სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამას ახორციელებს, რომლის მიზანია სამუშაოს მაძიებელთა მომზადება/გადამზადება, სამუშაო ადგილებზე სტაჟირება, ამით კონკურენტუნარიანობის ამაღლება და ამ გზით, მათი დასაქმების ხელშეწყობა.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ჯანდაცვის სამინისტრომ დაამტკიცა 68 პროფესია, რომელიც შედის სამუშაოს მაძიებელთა მომზადება/გადამზადების პროფესიათა ჩამონათვალში. ასევე დაამტკიცა პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელი დაწესებულებებისა და მათ მიერ განხორციელებადი სასწავლო პროგრამების რეესტრი.
ჯანდაცვის სამინისტროს სოციალური მომსახურების სააგენტო უზრუნველყოფს www.worknet.gov.ge-ზე დარეგისტრირებულ სამუშაოს მაძიებელთა გამოვლენას, რომლებიც მზად არიან ჩაერთონ მომზადება-გადამზადების პროგრამაში. რის შემდეგაც, ბენეფიციარები სხვადასხვა პროფესიებში გადამზადებას გაივლიან.
პროგრამის დაფინანსება ხორციელდება სახელმწიფოს მიერ გაცემული ვაუჩერით, რომლის მაქსიმალური ღირებულება თითოეულ ბენეფიციარზე, პროფესიის შესაბამისად, 1000 ლარია.
კოლეჯი „მერმისი“ ერთ-ერთია პროგრამაში ჩართულ კოლეჯებს შორის. კოლრჯი ახორციელებს 34 პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამას, მათ შორის 10 მოდულურ პროგრამას: ფეხსაცმლის და ტყავის აქსესუარების სპეციალისტი, ინფორმაციული ტექნოლოგიების მხარდაჭერის სპეციალისტი, ბუღალტერ-ტექნიკოსი, ძრავის შემკეთებელი, სამაცივრო მოწყობილობების ტექნიკოსი, სასურსათო პროდუქტების ეკოლოგიური კონტროლის სპეციალისტი, პოლიგრაფიული მრეწველობის ტექნიკოსი, ოფისის მენეჯერი, სამკერვალო ნაწარმის სპეციალისტი, მზარეული, მემინანქრე, სტილისტი.
კოლეჯში ყველა პირობაა შექმნილი შრომის ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი სხვადასხვა დარგის მაღალკვალიფიციური კონკურენტუნარიანი სპეციალისტების მომზადებისა და მათი შემდგომი დასაქმებისთვის. ყოველდღიურად იზრდება კოლეჯის თანამშრომლობა კერძო თუ სახელმწიფო სექტორთან. კოლეჯს გაფორმებული აქვს თანამშრომლობის მემორანდუმი 250-ზე მეტ მცირე თუ, დიდ კომპანიასთან.

The Minister of Education and Science of Georgia – Mr. Aleksandre Jejelava together with the Minister of Labour, Health and Social Affairs – Mr. David Sergeenko visited the vocational college “Mermisi”, where they met with the students and talked about the ongoing projects, which promises the qualification enhancement, in conjunction with acquiring new various professions and foresees a significant increase in the employment.
Today, education and vocational qualification is available to people of all ages. The government implemented a program for training/retraining and increasing the qualification job seekers, which aims at training and retraining the job seekers, placing them at the corresponding internships, therefor increasing the competitiveness on the locla market and thus promoting their employment.
In cooperation with the Ministry of Education and Science, the Ministry of Health has approved 68 professions, which is part of the list for the job seekers state program professions. In addition, the Ministry of Health also approved a registry for the vocational educational institutions and training programs.
The Social Agency of the Ministry of Health provides the display of the job seeking individuals on the following website –http://worknet.gov.ge/, where the beneficiaris will undergo trainings with the different industris in various specialties.
The program is financed by the government-issued vouchers, and the maximum value of each beneficiary, in accordance with the profession is 1000 GEL.
Furthemore, vocational college “Mermisi” is one of the colleges involved in the program. College “Mermisi” carries out 34 various vocational education programs, including 10 modular programs such as; the shoes and leather accessories specialist, IT support specialist, accounting technician, engine mechanic, refrigeration technician, food ecology control specialist, printing industry technician, office manager, textile professional, chef, stylist and enamel specialist.
College “Mermisi” is in compliance with all rules and regulations for the labor market, and sets out in creating highly competitive specialists in various fields with their further employment. The college is enhancing its cooperation with the public and private sector. Moreover, the college has signed a Memorandum of Cooperation with more than 250 small and large companies.