ვაკის პარკში, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ორგანიზებით, რიგით მეხუთე სამეცნიერო პიკნიკი გაიმართა. ღონისძიება წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ორგანიზებულ მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალის ფარგლებში ჩატარდა.
სამეცნიერო პიკნიკი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ორგანიზებით, 2012 წლიდან ყოველწლირად ღია ცის ქვეშ ტარდება და მისი მიზანია მეცნიერების პოპულარიზაცია. პიკნიკის მთავარი ამოცანაა სახალისო ფორმით წარმოაჩინოს თანამედროვე მეცნიერების მიღწევები, განსაკუთრებით - საბუნებისმეტყველო დისციპლინებში. ღონისძიება უპირველესად განკუთვნილია სკოლის ასაკის მოზარდებისთვის, თუმცა საინტერესოა ნებისმიერი ასაკის ადამიანებისთვისაც.
2016 წლის სამეცნიერო პიკნიკში მონაწილეობა მიიღეს სამეცნიერო ჯგუფებმა როგორც საქართველოდან, ისე უცხოეთიდან (პოლონეთი, ისრაელი). მათ ვაკის პარკში სპეციალურად გაშლილ 50 კარავში საინტერესო ექსპერიმენტები ჩაატარეს და ინტერაქციული გამოფენები წარმოადგინეს.

Owing to the initiative of Ilia State University, the fifth scientific picnic was held. The event was organized by the Ministry of Education and Science of Georgia, within the Science and Innovation Festival framework.
The Science Picnic is being held annually since 2012, and aims to promote and popularize science in Georgia. The main goal is to portray major scientific achievements, in an understandable, comprehensive way, especially achievements in natural sciences. The event is primarily designed for the school students.
Science Picnic in 2016 was attended by scientific groups from Georgia, as well as from the foreign countries (Poland, Israel). They set up 50 tents in the park, and conducted interesting and interactive experiments.