მრავალწლიანი წარმატებული გამოცდილების შემდეგ ევროკავშირის კულტურულ ინსტიტუციათა გაერთიანებამ EUNIC (European Union National Institutes for Culture), სკოლის მოსწავლეების მონაწილეობით, თბილისის კლასიკურ გიმნაზიაში ენების ევროპული დღე აღნიშნა. ღონისძიება გახსნეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, EUNIC-ის პრეზიდენტმა საქართველოში შტეფან ვაკვიციმ და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა კრისტიან ურსემ.
პროგრამა მოიცავდა კონკურსებს, ვორქშოფებს და მრავალ სხვა გასართობ და შემეცნებით ღონისძიებას, რომლებშიც მონაწილეობა მთელი დღის განმავლობაში 8-დან 18 წლამდე ასაკის მოსწავლეებმა მიიღეს.
ენების ევროპული დღე დაწესდა ევროპის საბჭოს მიერ 2001 წელს ევროპის კულტურული მრავალფეროვნებისა და მრავალენოვნების აღსანიშნავად. ეს დღე ყოველწლიურად აღინიშნება 26 სექტემბერს. მისი მიზანია ევროპის საბჭოს 47 წევრ ქვეყანაში მცხოვრები რვაასი მილიონი ადამიანის წახალისება - ისწავლონ უფრო მეტი ენა ნებისმიერ ასაკში, სკოლასა თუ მის ფარგლებს გარეთ. ლინგვისტური მრავალფეროვნება კულტურათაშორისი თავისებურებების და ევროპის მდიდარი კულტურული მემკვიდრეობის ერთ-ერთი უმთავრესი კომპონენტია, ამდენად ევროპის საბჭო ფართოდ უწევს პოპულარიზაციას პლურილინგვალიზმს მთელს ევროპაში.
ღონისძიების მხარდამჭერია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ევროკავშირის დელეგაცია საქართველოში, საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისი და ევროპული დიპლომატიური წარმომადგენლობები.

After many years of successful cooperation, the European Union National Institute for Culture (UENIC), with the participation of high school students, has celebrated the European Day of Languages at the Tbilisi Classical Gymnasium. The event was opened by the Deputy Minister of Education and Science – Lia Gigauri, the President of EUNIC in Georgia – Stefan Vakvitsi, and the head of Council of Europe in Tbilisi – Christian Urse.
Moreover, the program included competitions, workshops, and many other entertaining and educational events.
European Day of Languages was established by the Council of Europe in 2001 to celebrate Europe's cultural diversity and multilingualism. This day is celebrated every year on September 26 and aims to encourage the eight hundred million people living in the Council of Europe’s 47 member states. It emphasizes that the linguistic and cultural diversity is Europe’s major components and that the countries should be proud of their cultural heritage.
The event is supported by the Ministry of Education and Science of Georgia, the EU delegation in Georgia, and the representatives of the diplomatic corps in Georgia.