გლობალური სტუდენტური მობილობის პირობებში, უკანასკნელი ათწლეულის განმავლობაში იზრდება როგორც საზღვარგარეთ სწავლების მსურველთა, ასევე საქართველოს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში უცხოელ სტუდენტთა რაოდენობა.
შესაბამისად, საგანმანათლებლო პროგრამების ნაირსახეობების პარალელურად, დღის წესრიგში დგება უცხოელი სტუდენტებისთვის სხვადასხვა სერვისების, მათ შორის ევროპული სტანდარტების შესაბამისი საერთო საცხოვრებლების შეთავაზების საკითხი, რომელიც საზღვარგარეთ განათლების მიღების გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია.
ასევე, მნიშვნელოვანია სხვადასხვა რეგიონიდან უმაღლესი განათლების მისაღებად დედაქალაქში ჩამოსული ქართველი სტუდენტების საერთო საცხოვრებლით უზრუნველყოფა. 2017 წლის ივლისის მდგომარეობით, თბილისის უსდ-ებში ფიქსირდება 109 290 აქტიური სტუდენტი, საიდანაც 8290 უცხოეთის მოქალაქე, ხოლო 35 264, რეგიონიდან თბილისში განათლების მისაღებად ჩამოსული სტუდენტია.
სწორედ ამიტომ, სტუდენტური საერთო საცხოვრებლის აშენების მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, მმართველი კომპანიებისთვის, უნივერსიტეტებისა და ყველა დაინტერესებული მხარისთვის აცხადებს ინტერესთა გამოხატვას. პროექტის განხორციელება დაგეგმილია საჯარო-კერძო პარტნიორობის ფორმატში და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მზად არის ითანამშრომლოს ყველა დაინტერესებულ მხარესთან. დაინტერესების შემთხვევაში, გთხოვთ, წარმოადგინოთ თქვენი პროექტი და მოსაზრება თანამშრომლობის ტიპებთან დაკავშირებით.

Therefore, in parallel with a variety of educational programs, different services, including the issue of offering the dormitories relevant to the European Standards, which is one of important factors in the process of getting education abroad, will provided in the agenda.
Also, it is important to provide Georgian students, who came from different regions to capital in order to get higher education with the dormitory. As of July 2017, there are 109 290 active students in Tbilisi HEIs, from where 8290 are foreign citizens and 35 264 are students which arrived from region to Tbilisi in order to get education.
That is why, the Ministry of Education and Science of Georgia announces the expression of interest to the governing companies, universities and all interested parties for the purpose of building a student dormitory. The implementation of the project is planned in public-private partnership format and the Ministry of Education and Science of Georgia is ready to cooperate with all interested parties. If interested, please submit your project and opinion about the types of cooperation.