საქართველოს სახელმწიფო დროშა ევროპის სპორტის კვირეულის ოფიციალურ გვერდზე გამოჩნდა - საქართველო ერთ-ერთი პირველია ევროკავშირის არაწევრი ქვეყნებიდან, რომელიც ევროპის ყველაზე აქტიურ, სპორტულ კვირეულს შეუერთდა.
“ევროპის სპორტის კვირეული“ (European Week of Sport – #Be Active) ევროკომისიის ორგანიზებით, 2015 წლიდან ყოველწლიურად ტარდება და ხელს უწყობს სპორტული და ფიზიკური აქტივობის პოპულარიზაციას ევროპის მასშტაბით.
წელს, 23-30 სექტემბერს, ღონისძიებები სპორტის სხვადასხვა სახეობაში, ერთდროულად, 32 ქვეყანაში გაიმართება. ღონისძიებათა ჩამონათვალი ევროპის სპორტის კვირეულის ოფიციალურ გვერდზე უახლოეს მომავალში გამოქვეყნდება.
საქართველოში ღონისძიების კოორდინატორი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროა.
“ევროპის სპორტის კვირეული“ იმართება ყველასთვის, განურჩევლად ასაკისა, სპორტული გამოცდილებისა, თუ ფიზიკური მომზადების დონისა. კამპანია წარმოებს ჰეშთეგით #BeActive და მოუწოდებს მოსახლეობას, იცხოვრონ ცხოვრების ჯანსაღი წესით, იყვნენ აქტიურები.
2018 წელს, კვირეულში მონაწილეობს 32 ქვეყანა. 2015 წლიდან დღემდე, აღრიცხულია 37,518 ღონისძიება და 14,603,172 მონაწილე. წელს, კამპანიას მხარს უჭერს 40-მდე საერთაშორისო ორგანიზაცია, როგორიცაა: ევროპის ოლიმპიური კომიტეტი (რომელშიც გაწევრიანებულია 50 ქვეყნის ოლიმპიური კომიტეტი), ევროპის პარალიმპიური კომიტეტი, სპეციალური ოლიმპიადა, ევროპის ხელბურთის ფედერაცია, საერთაშორისო საუნივერსიტეტო სპორტის ასოციაცია, ევროპის მძლეოსნობის ფედერაცია, ევროპული ფეხბურთის ასოციაციების კავშირი და მრავალი სხვა.

The state flag of Georgia has appeared on the official website of European Week of Sport - Georgia is one of the first non-EU countries that joined Europe's most active week of sport.
The European Week of Sport, is organized annually since 2015 by the European Commission and promotes sports and physical activity throughout Europe.
This year, on 23-30 September, numerous events of various sports will be held in 32 different countries, simultaneously. The list of all events will be posted on the official website in the nearest future.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia is the coordinator of various events in Georgia.
European Week of Sports is organized for everyone, regardless of their age, experience in sports, or physical training level. The campaign is conducted with the utilization of the following hashtag #Be Active and urges the residents to live their lives in a healthy way.
In 2018, 32 countries participate in the event. Since 2015 to date, 37,518 various events and 14,603,172 participants have been registered. This year, the campaign supports up to 40 international organizations such as the European Olympic Committee, European Paralympic Committee, Special Olympiad, European Handball Federation, International University Sports Association, European Athletics Federation, European Football Associations Union and many more.