საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, ალექსანდრე თევზაძე საქართველოში ვიზიტით მყოფ იაპონიის უნივერსიტეტთაშორისი კვლევითი ინსტიტუტების კორპორაციის KEK-ის წარმომადგენლებს შეხვდა. KEK წარმოადგენს იაპონიის წამყვან ნაწილაკთა ფიზიკის სამეცნიერო ლაბორატორიების ქსელს, რომელიც თეორიული ნაწილაკთა ფიზიკის, ბირთვული ფიზიკის, მასალათმცოდნეობისა და სიცოცხლის შემსწავლელი დარგების მიმართულებით აწარმოებს კვლევებს. შეხვედრას საქართველოს ტექნიკური უნივერსტეტის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
მხარეებმა საქართველოს მეცნიერების KEK-ის საერთაშორისო პროექტ COMET-ის ფარგლებში ჩართულობა, არსებული წარმატებები და შემდგომი განვითარების პერსპექტივები განიხილეს. აღინიშნა, რომ თანამედროვე საერთაშორისო პროექტებში ჩართულობა მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ ფუნდამენტური მეცნიერების მხარდასაჭერად, არამედ, შესაბამისი ტექნოლოგიური ბაზის და საგანმანათლებლო პროგრამების განვითარებისთვის.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსტეტების წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, რომ COMET ექსპერიმენტთან თანამშრომლობის ფარგლებში, ახალი ერთობლივი სადოქტორო პროგრამის შექმნის შესაძლებლობას განიხილავენ. ალექსანდრე თევზაძემ ხაზი გაუსვა საერთაშორისო სამეცნიერო-კვლევითი და საგანმანათლებლო პროგრამების მჭიდრო კავშირის მნიშვნელობას და დაგეგმილი პროექტების განხორციელებაში სამინისტროს მხრიდან მხარდაჭერა დაადასტურა.

The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Alexander Tevzadze held a meeting with the representatives of KEK - Inter-University Research Institute Corporation. KEK represents the leading network of major particle physics research organizations, which conducts research in the fields of theoretical particle physics, nuclear physics, material science and many more. The representatives of Georgian Technical University also attended the meeting.
The sides discussed the involvement of Georgian science in KEK international project - COMET, as well as touching upon other existing projects and discussing the prospects of further development. It was noted that the involvement in modern international projects is important not only for the support of the fundamental science, but also for the development of relevant technological base and educational programs in Georgia.
Representatives of Georgian Technical Universities noted, they are discussing the possibility of creating a new Doctoral Program within the COMET project framework. Alexander Tevzadze also emphasized the importance of close cooperation with the international scientific-research community, and confirmed the full support of the Ministry in implement such projects.